کشته شدن افسر گارد ملی تاجیکستان در جریان بازداشت زندانیان فراری

Image caption منابع نهاد های انتظامی می گویند عملیات در مناطق کوهستانی ادامه دارد

نهادهای انتظامی تاجیکستان از کُشته شدن یک افسر گارد ملی در عملیات بازداشت زندانیان فراری خبر می‌دهند.

به این ترتیب گروه فراریان بازداشتگاه کمیته امنیت ملی تاجیکستان با شمول پنج نفر از زندانبانها، مسئول قتل شش نفر از نیروهای دولتی شده‌اند.

گفته می‌شود که نهادهای انتظامی و نظامی یک گروه شش نفری زندانیان فراری را در شرق کشور محاصره کرده‌اند، ولی این افراد شدیداً مقابله مسلحانه می‌کنند.

این منبع می‌گوید، احتمال دارد این افراد شهروندان روسیه باشند که شب 23 اوت در میان گروه 25 نفری زندانیان از بازداشتگاه کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان فرار کرده‌اند.

منابع نهادهای انتظامی از ارائه جزئیات این حادثه به رسانه‌ها خودداری کرده، ولی تایید می‌کنند، عملیات بازداشت فراریان از صبح روز سه‌شنبه ‌7 سپتامبر در مناطق کوهستانی ناحیه وحدت، فیض‌‌آباد و دره رامیت ادامه‌دارد. هویت افسر کشته ‌شده نیز اعلام نشده است.

روز دوشنبه 6 سپتامبر نهادهای انتظامی به بازداشت عبدالرسول میرزایف، یک زندانی فراری در ناحیه فیض‌‌آباد موفق شدند.

شام گذشته تلویزیون دولتی تاجیکستان نواری را از عملیات بازداشت آقای میرزایف به نمایش گذاشت.

در اواخر هفته گذشته ابراهیم نصرالدین اف، ملقب به “قاری ابراهیم” که دولت او را از مبتکران فرار گروه زندانیان می‌داند، در ناحیه وحدت بازداشت شده بود.

Image caption نهادهای انتظامی در ناحیه وحدت و دره رامیت عملیات بازداشت زندانیان فراری را ادامه‌ می‌دهند

به گفته کارشناسان، حادثه فرار گروه 25 نفری زندانیان از بازداشتگاه کمیته دولت امنیت ملی کشور به اعتبار دولت تاجیکستان لطمه جدی وارد ساخت.

به این دلیل حدس می‌رود که بیشتری از زندانیان فراری بازداشت و دوباره مجازات خواهند شد، هرچند، در روز نخستین فرار، مأموران پلیس و نظامیان دستور بازداشت یا قتل فراریان را گرفته بوده‌اند.

دولت تاجیکستان کلیه نیروهای خود را برای بازداشت این زندانیان فراری استفاده می‌کند.

به گفته مسئولان وزارت امور داخله تاجیکستان، کلیه نیروهای پلیس، وزارت دفاع، مرزبانان، نیروهای امنیتی و گارد ملی در "حالت آماده‌ باش" قرار داشته و در عملیات بازداشت زندانیان فراری جلب می‌شوند.

با این وجود وزارت دفاع تاجیکستان خبر می‌دهد که یک گروه بیش از صد نفری نظامیان برای شرکت در تمرینات نظامی کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای عازم قزاقستان شده‌اند.

به گفته فریدون محمدعلی یف، سخنگوی وزارت دفاع، قرار است یک واحد نیروهای واکنش سریع این وزارتخانه فردا به ولایت جنبول قزاقستان سفر کند.

تمرینات کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای 9 سپتامبر آغاز شده و تا 25 سپتامبر ادامه‌خواهد یافت. انتظار می‌رود، رؤسای جمهور برخی از کشورهای عضو این سازمان، از جمله پرزیدنت مدودیف به آغاز این تمرینات نظارت کند.

ولی گزارش شده است که امامعلی رحمان از شرکت در این تمرینات خودداری کرده و شیرعلی خیر‌الله‌اف، وزیر دفاع برای نمایندگی از تاجیکستان در این تمرینات موظف شده است.

برخی از صاحب‌نظران دلیل خودداری آقای رحمان از سفر به قزاقستان را به وضع امنیتی در تاجیکستان ربط می‌دهند، هرچند 9 سپتامبر در تاجیکستان از روز استقلال این کشور نیز جشن گرفته خواهد شد.

گفته می‌شود که فرار زندانیان، عملیات بازداشت آنها، حمله انتحاری به ساختمان پلیس در خجند و انفجار در دیسکوی دوشنبه مقامات تاجیکستان را سخت نگران کرده است.

ولی با اعزام گروه واکنش سریع وزارت دفاع تاجیکستان به تمرینات جنبول، به نظر می‌رسد که دولت تاجیکستان برای ادامه‌عملیات بازداشت فراریان نیروهای کافی در اختیار دارد.

مطالب مرتبط