به روز شده:  00:38 گرينويچ - چهارشنبه 08 سپتامبر 2010 - 17 شهریور 1389

آمریکا

آمریکا برنامه سوزاندن قرآن در فلوریدا را محکوم کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقام های ارشد دولت باراک اوباما و رهبران ادیان و مذاهب مختلف در آمریکا برنامه یک کلیسا در ایالت فلوریدا برای آتش زدن قرآن را محکوم کرده اند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، سه شنبه درباره قصد کلیسای یاد شده که گفته می شود کمتر از ۵۰ نفر عضو دارد، ابراز نگرانی کرد.

این کلیسا که در شهر گینزویل فلوریدا واقع است می خواهد که روز شنبه در نهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر، نسخه یا نسخه هایی از قرآن را آتش بزند.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، چنین اقدامی را تحریک آمیز دانست و آن را غیر وطن دوستانه توصیف کرد.

او گفت: "این کار جان مردم عادی آمریکا، دیپلمات ها و سربازان ما را به خطر می اندازد."

فیلیپ کراولی گفت که سوزاندن قرآن اقدامی اختلاف برانگیز و اهانت آمیز علیه یکی از بزرگ ترین ادیان خواهد بود.

تری جونز، کشیش کلیسای یاد شده همچنان بر سوزاندن قرآن در روز ۱۱ سپتامبر تاکید دارد.

او سه شنبه به شبکه خبری سی ان ان آمریکا گفت: "ما تصمیم خود را قاطعانه گرفته ایم، اما در عین حال مسلما برای آن دعا می کنیم."

تری جونز می گوید که از مسلمانان نفرت ندارد اما از سوزاندن قرآن "برای هشدار درباره اصول اعتقادی و ایدئولوژی اسلام" که از آن نفرت دارد، استفاده خواهد کرد.

از سوی دیگر، اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا، نیز روز سه شنبه با رهبران جامعه مسلمان ایالات متحده دیدار کرد.

آقای هولدر برنامه کلیسای کشیش جونز را "احمقانه" دانست و بر برخورد با کسانی که بر اثر نفرت علیه مسلمانان در آمریکا دست به حملاتی زده اند تاکید کرد.

پلیس فدرال (اف بی آی) اخیرا اعلام کرده بود که آتش سوزی در محل بنای یک مرکز اسلامی در ایالت تنسی عمدی بوده است.

مقام های ایالت تنسی ۲۰ هزار دلار جایزه برای کمک به یافتن فردی که گفته می شود با ریختن گازوئیل این منطقه را به آتش کشیده تعیین کرده اند.

روز سه شنبه همچنین شماری از رهبران ادیان از جمله رهبران جوامع مسیحی و یهودی آمریکا برنامه کلیسای کشیش تری جونز را محکوم و آنرا بسیار زننده توصیف کردند.

پیشتر، ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا در افغانستان، علیه برنامه یک کلیسا در ایالت فلوریدا برای آتش زدن کتاب مقدس مسلمانان هشدار داده بود.

ژنرال پترائوس دوشنبه هشدار داد: "این می تواند نیروهای ما و تمام تلاش ما را به خطر بیاندازد."

ژنرال آمریکایی گفت: "این دقیقا از قبیل اقدام هایی است که طالبان از آن استفاده می کند و می تواند مشکلات زیادی به بار بیاورد، نه فقط در اینجا بلکه در سراسر دنیا که ما با جوامع اسلامی سر و کار داریم."

بر اساس گزارش ها، دوشنبه راهپیمایی اعتراض آمیزی در کابل، پایتخت افغانستان، برگزار شد که در آن مردم علیه به آتش کشیده شدن قرآن در روز ۱۱ سپتامبر هشدار دادند.

باراک اوباما، در آغاز رئیس جمهوری خود بهبود رابطه با کشورهای مسلمان را یکی از اولویت های دولتش اعلام کرد.

به دنبال طرح احداث یک مرکز اسلامی در نزدیکی محل برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی نیویورک که در حملات ۱۱ سپتامبر نابود شد، اعتراضات زیادی در سراسر آمریکا علیه مسلمانان به راه افتاده است.

رئیس جمهوری آمریکا از احداث این مرکز حمایت کرده و گفته است که مسلمانان در آمریکا مانند هر گروه دیگری حق دارند که به دین خود عمل کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.