'ناکامی' صلحبانان سازمان ملل متحد در کنگو

تجاوز به زنان در کنگو
Image caption حداقل نه هزار زن در سال ۲۰۰۹ در این کشور آفریقایی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند

آتول خاره، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور صلحبانی، اعلام کرده است که تعداد زنان و کودکانی اخیرا در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند، دو برابر تعدادی بوده که پیشتر اعلام شده بود.

او سه شنبه پس از تکمیل تحقیقات خود طی گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل متحد اطلاع داد که تعداد قربانیان بیش از ۵۰۰ نفر بوده است.

پیش از این گمان می رفت که شورشیان کنگویی و رواندایی به حدود ۲۴۲ نفر در روستای لوونگی و نواحی اطراف آن تجاوز کرده باشند، اما این مقام سازمان ملل متحد گفت که ۲۶۷ تن هم در ناحیه ای دیگر به چنین سرنوشتی دچار شده اند.

این مقام ارشد سازمان ملل متحد خواهان دستگیری عوامل این واقعه شد. او همچنین گفت که نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد تا حدی در این خصوص مسوولند.

به گفته وی، "هرچند مسوولیت اولیه محافظت از مردم غیرنظامی برعهده دولت و نیروهای ارتش و پلیس است، روشن است ما هم ناکام بوده ایم."

او افزود: "اقدام ها ما کافی نبود و سبب وحشیگیری غیرقابل قبول علیه غیرنظامیان در روستاهای ناحیه شد. ما باید بهتر عمل کنیم."

به گفته این مقام سازمان ملل متحد، تدابیر امنیتی از جمله گشت زنی در روستاهای مذکور افزایش یافته است و نیروهای حافظ صلح طی روزهای اخیر در کنار نیروهای ارتش حداقل ۲۷ شورشی را دستگیر کرده اند.

تجاوز به زنان و کودکان یکی از ابزارهای نشان دادن دشمنی در میان برخی قبایل آفریقایی است و تاکنون گزارش های متعددی از این نوع تجاوزهای دسته‌جمعی در بخش جمهوری دموکراتیک کنگو انتشار یافته است.

بر اساس گزارش‌ها، شورشیان معروف "مای مای" و متحدان رواندایی آنها اخیرا در شهر لوونگی و روستاهای اطراف آن در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو، به طور دسته جمعی به زنان و کودکان تجاوز کرده اند.

کالیکست امباروشیمانا، دبیر اجرایی شورشیان کنگو، پنجشنبه ۲۶ اوت با انتقاد از سخنان دبیرکل سازمان ملل گفت : "نیروهای دموکراتیک برای آزادی رواندا، به هیچ وجه با تجاوزهای گزارش شده مرتبط نیستند و اتهامات وارد شده به این گروه از سوی سازمان ملل متحد کاملا بی اساس است."

شورای امنیت سازمان ملل متحد پنجشنبه (۲۶ اوت) ضمن محکوم کردن تجاوز به زنان و کودکان در کنگو از عملکرد نیروهای صلحبان سازمان ملل در این منطقه انتقاد کرده بود.

جمهوری دموکراتیک کنگو که درگذشته نامش زئیر بود یکی از فقیرترین کشورهای دنیا به حساب می آید و شورشیان در آن بارها به طور گسترده به غیرنظامیان تجاوز جنسی کرده اند.

سازمان ملل متحد پیش از این جمهوری دموکراتیک کنگو را مرکز تجاوز جنسی دنیا توصیف کرده بود.

بر اساس گزارش ها، حداقل نه هزار زن در سال ۲۰۰۹ در این کشور مورد تجاوز قرار گرفتند.

بر اساس یک تحقیقات دانشگاه هاروارد، حدود ۶۰ درصد این موارد در استان کیوو در جنوب جمهوری دموکراتیک کنگو اتفاق می افتد.

جنگ داخلی این کشور در سال ۲۰۰۳ به پایان رسید، اما نواحی شرقی آن به علت فعالیت گروه های شورشی همچنان بی ثبات است.

مطالب مرتبط