دولت جديد استراليا: قدرت مستقل‌ها

جولیا گیلارد
Image caption اگر چه دولت کارگری جدید استرالیا به رهبری جولیا گیلارد تشکیل شده اما تعداد آرایی که به نفع حزب کارگر و ائتلاف لیبرال و ملی‌گرا به صندوق‌ها ریخته شده، یکسان است

بسیاری از رسانه‌های استرالیایی در صفحات اینترنتی خود از روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور (۷ سپتامبر) به عنوان "روز مستقل‌ها" یاد کردند.

پس از ۱۷ روز تأخیر، روز سه شنبه دولت جدید استرالیا کار خود را آغاز کرد. اتفاقی که از پس از جنگ جهانی دوم در این کشور بیسابقه بوده است.

گره سیاسی ۱۷ روزه در تشکیل دولت جدید با اعلام جهت‌گیری سیاسی سه نماینده مستقل مجلس استرالیا در کمتر از یک ساعت باز شد. اما محصول این جهت‌گیری، کاهش قدرت سیاسی دو حزب عمده این کشور در مقابل نمایندگانی ا‌ست که برنامه‌های انتخاباتی‌شان به طور انفرادی و نه حزبی تدوین شده بود.

باب کاتر، نماینده مستقل از شمال ایالت کوئینزلند، که اواخر بعد از ظهر روز سه شنبه حمایت خود را از ائتلاف دو حزب لیبرال و ملی‌گرا به رهبری تونی ابوت اعلام کرد از جمله کسانی‌ است که نزدیک به دو دهه پیش عضو حزب ملی‌گرا بود اما پس از یک دهه فعالیت از حزب ملی‌گرا کناره گرفت و به عنوان نماینده مستقل مجلس به فعالیت پرداخت.

ناحیه‌ای که او نمایندگی آن را بعهده دارد به عنوان منطقه روستایی شناخته می‌شود اما از نظر مساحت بزرگ‌تر از کشور اسپانیاست. گرچه دو شهر با جاذبه‌های گردشگری در این منطقه وجود دارد اما در مجموع بسختی می‌توان حوزه نمایندگی باب کاتر را به عنوان منطقه توسعه یافته قلمداد کرد. با اعلام حمایت کاتر از دو حزب ائتلافی تعداد کرسی‌های احزاب رقیب به ۷۴ رسید اما بر اساس قانون اساسی استرالیا، حزبی می‌تواند عهده‌دار تشکیل دولت شود که تعداد نصف به اضافه‌ یک کرسی از مجلس نمایندگان؛ یعنی ۷۶ کرسی را کسب کرده باشد.

چیزی کمتر از یک ساعت پس از اعلام حمایت باب کاتر از ائتلاف، راب اوکشات و تونی ویندزور، دو نماینده مستقل دیگر که هر دو از ایالت نیوساوث ولز به مجلس راه یافته بودند حمایت خود از حزب کارگر را اعلام کردند و در نتیجه حزب کارگر به رهبری جولیا گیلارد با کسب ۷۶ کرسی هدایت دولت را بعهده گرفت.

اگرچه به نظر می‌رسید بن‌بست سیاسی در استرالیا نیاز به رأی گیری مجدد را مطرح کرده است اما سه نماینده مستقل نشان دادند احزاب عمده این کشور برای تشکیل دولت دستکم در این دوره ناگزیر به پذیرش شرایط مستقل‌ها هستند. این شرایط ناگزیر که در آن مستقل‌ها قادر به چانه‌زنی در بالاترین سطح یعنی با نخست وزیر هستند در سه سال آینده کارآیی خود را حفظ خواهد کرد زیرا عدم حمایت یکی از نمایندگان مستقل از دولت منجر به سقوط دولت و برگزاری انتخابات زودرس خواهد شد. مهم‌ترین شرط نمایندگان مستقل که همگی از مناطق روستایی استرالیا هستند صرف بودجه‌ بیشتر برای توسعه روستاها و بخصوص دسترسی به شبکه ارتباطات و اینترنت پرسرعت در این مناطق است.

اثر سیاسی حمایت نمایندگان مستقل از تشکیل دولت از منظر سیاست خارجی استرالیا نیز قابل توجه است و منجر به افزایش فرصت‌های بیشتر برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در معادن استرالیا که به طور عمومی در نواحی روستایی قرار دارند می‌شود. ایجاد اشتغال بیشتر در مناطق روستایی و جذب متخصصان خارجی از طریق مهاجرت برای کار در این مناطق از جمله تبعات پذیرش شرایط نمایندگان مستقل خواهد بود.

به دنبال اعلام حمایت نمایندگان مستقل از احزاب رقیب و فراهم شدن امکان تشکیل دولت برای حزب کارگر، گروهی از ناظران سیاسی در گفتگو با رسانه‌های استرالیایی از توافقی خبر دادند که سه نماینده مستقل مجلس بر اساس آن از احزاب حمایت کرده بودند. طبق این توافق مادامی که دولت کارگری، شرایط نمایندگان مستقل برای توسعه روستایی را برآورده کند از حمایت آن‌ها برخوردار خواهد بود اما عدم حمایت حتی یکی از مستقل‌ها از حزب کارگر می‌تواند منجر به سقوط دولت و انتخابات زودرس شود. چنین توافقی دستکم تا سه سال آینده که موعد برگزاری انتخابات سراسری استرالیاست می‌تواند تضمین کننده موقعیت نمایندگان مستقل باشد.

اگر چه دولت کارگری جدید استرالیا به رهبری جولیا گیلارد تشکیل شده اما نکته‌ قابل توجه این است که صرفنظر از حمایت نمایندگان مستقل از احزاب، تعداد آرایی که به نفع حزب کارگر و ائتلاف لیبرال و ملی‌گرا به صندوق‌ها ریخته شده یکسان است. این نشان می‌دهد برای رای دهندگان استرالیایی برنامه‌های دو گروه رقیب تفاوت معناداری با یکدیگر ندارند. اگر چنین باشد بنابراین باید در انتظار فعال شدن نمایندگان مستقل و احزاب کوچک محلی در انتخابات آتی این کشور بود.

مطالب مرتبط