انتقاد فیدل کاسترو از "یهود ستیزی" محمود احمدی نژاد

فیدل کاسترو
Image caption کاسترو اخیرا چند بار نسبت به خطر جنگ اتمی بین ایران و غرب هشدار داده است

فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا از آنچه یهودستیزی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران خوانده، انتقاد کرده است.

آقای کاسترو در مصاحبه با جفری گلدبرگ، روزنامه نگار آمریکایی مجله آتلانتیک، از رئیس جمهوری ایران به خاطر انکار هولوکاست (کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم) انتقاد کرده و گفته است "یهودیان، زندگی سخت تری نسبت به ما داشته اند." او افزوده که "هیچ چیزی را نمی توان با هولوکاست مقایسه کرد."

محمود احمدی نژاد، رئیس جموری ایران بارها در سخنان خود نسبت به واقعیت هولوکاست ابراز تردید کرده و آن را "دروغ" خوانده است.

آقای احمدی نژاد می گوید، نسل کشی یهودیان در دوران جنگ جهانی دوم "افسانه ای" آمیخته به "دروغ" و نوعی "عملیات روانی" است که زمینه ساز تأسیس کشور اسرائیل شده است.

این سخنان رئیس جمهور ایران، واکنش های شدیدی در جامعه جهانی در پی داشته و بارها از سوی کشورها و نهادهای بین المللی محکوم شده است.

فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا در این مصاحبه که پنج ساعت طول کشیده، گفته است ایران می تواند با شناخت تاریخچه منحصر به فرد یهودستیزی و درک این نکته که چرا اسرائیلی ها نسبت به موجودیت خود نگران هستند، به پیشبرد صلح کمک بیشتری کند.

آقای کاسترو گفته است هراس ایرانی ها را از حمله آمریکا و اسرائیل درک می کند و باور ندارد که تحریم ها و تهدیدات، ایران را از دستیابی به سلاح هسته ای، باز دارد.

رهبر سابق کوبا در این مصاحبه گفته است ظرفیت ایران برای وارد کردن زیان، جدی گرفته نشده است.

او افزود "بشر فکر می کند که می تواند پیامدهای اقدامات خود را مهار کنند، اما ممکن است واکنش تند باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، زمینه گسترش تدریجی (بحران) را فراهم کند و به جنگ هسته ای منجر شود."

آقای کاسترو اخیرا چند بار نسبت به خطر جنگ اتمی بین ایران و غرب هشدار داده است.

"انتقاد از خود"

رهبر سابق کوبا که به دنبال بیماری، قدرت را به برادر خود واگذار کرد از برخی اقدامات خود در دوران بحران موشکی کوبا در سال 1962 انتقاد کرده است.

وقتی از او در این مصاحبه پرسیده شد که آیا هنوز بر توصیه خود به رهبران شوروی برای بمباران آمریکا پایبند است، گفت: " با آنچه که دیده ام و آنچه که می دانم، می گویم که ارزشش را نداشت."

جفری گلدبرگ، خبرنگار آمریکایی نوشته است که فیدل کاسترو اگر چه از نطر بدنی ضعیف به نظر می رسد اما ذهن او تند و تیز و پرانرژی است.

مطالب مرتبط