صدراعظم آلمان از کاریکاتوریست دانمارکی دفاع کرد

Image caption کورت وسترگارد در سال ۲۰۰۶ کایکاتورهایش را منتشر کرده بود

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، با شرکت در مراسم اعطای جایزه ویژه ای به کورت وسترگارد که انتشار کاریکاتورهایش از پیامبر مسلمانان باعث اعتراضات گسترده ای شده بود، از وی دفاع کرد.

آنگلا مرکل چهارشنبه (هشتم سپتامبر) در مراسم اعطای جایزه مطبوعاتی M-100 به کورت وسترگارد در شهر پوتسدام، چاپ کاریکاتور را حق وی دانست.

خانم مرکل تاکید کرد: "این موضوع بی ربطیست که کاریکاتورهای او بی مزه است یا نه، یا اینکه فکر می کند که آنها ضروری یا مفید است یا نه. سوال این است که آیا او می تواند این کار را انجام دهد؟ بله او می تواند."

صدراعظم آلمان در عین حال برنامه یک کلیسای ایالت فلوریدای آمریکا برای سوزندان قرآن در نهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر را محکوم کرد و چنین اقدامی را زننده و اشتباه توصیف کرد.

بسیاری از مسلمانان ترسیم و انتشار تصویر پیامبر خود را حرام و توهین آمیز می دانند.

کورت وسترگارد در سال ۲۰۰۶ میلادی تصویری از پیامبر مسلمانان را با عمامه ای شبیه بمب ترسیم کرده بود.

گروهی از پیکارجویان اسلامگرا یک میلیون دلار جایزه برای سر آقای وسترگارد که ۷۵ ساله است، تعیین کرده اند.

سازمانی که او چهارشنبه به این شهروند دانمارک جایزه اعطا کرد بر این باور است که این کاریکارتوریست شجاع بوده و از آزادی مطبوعات و حق بیان خود دفاع کرده است.

پلیس دانمارک اوایل سال جاری میلادی یک مرد سومالیایی را در خانه آقای وسترگارد به ضرب گلوله مجروح کرد.

این مرد مسلح قصد داشت او را به قتل برساند.

پلیس دانمارک گفت این فرد با گروه الشباب که یک گروه اسلام گرا در سومالی است، ارتباط داشته و مظنون به فعالیت های تروریستی در شرق آفریقاست.

بنا بر گزارش ها، آقای وسترگارد بلافاصله با فشار دادن دکمه خطر که مستقیما به اداره پلیس مرتبط است مامورین را از این حادثه مطلع کرد.

درگیری ها و تهدیدهای جانی متعدد موجب شده آقای وسترگارد در خفا زندگی کند، اما او سال گذشته تصمیم گرفت زندگی عادی خود را از سر گیرد.

مطالب مرتبط