اوباما خواستار لغو برنامه سوزاندن قرآن در فلوریدا شد

مصاحبه با ای بی سی
Image caption آقای اوباما گفت امیدوار است تری جونز کشیش کلیسایی در فلوریدا، به وجدان خود مراجعه کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید که برنامه یک کلیسای کوچک در ایالت فلوریدا برای سوزاندن قرآن به مناسبت سالگرد یازده سپتامبر، دعوت به همکاری با تروریست هاست.

آقای اوباما روز پنجشنبه ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور) از کشیشی که این کلیسا را اداره می کند خواست که فورا برنامه خود را لغو کند.

رئیس جمهوری آمریکا در گفتگو با تلویزیون ای بی سی آمریکا این برنامه را مخرب و زمینه ساز پیوستن بسیاری از افراد به شبکه القاعده خواند.

تصمیم برای سوزاندن نسخه های قرآن به طور گسترده و در سطح بین المللی محکوم شده است.

آقای اوباما گفت امیدوار است کشیش تری جونز به وجدان خود مراجعه کند و سوزاندن قرآن را، که به بهانه فرا رسیدن سالگرد حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ علیه آمریکا برنامه ریزی شده است، لغو کند.

اندونزی، پاکستان و هند - که جمعیت مسلمان بزرگی دارند - به طور جداگانه از رئیس جمهوری آمریکا خواسته اند که در باره برنامه سوزاندن قرآن اقدام کند.

اما مقام های آمریکا می گویند که قدرت دخالت آنها در این باره محدود است چون بنا به قانون اساسی آمریکا آزادی بیان و ابراز نظر حق همه شهروندان این کشور است.

گروه مسیحی که پای ثابت جلسات دعا و خطابه تری جونز در کلیسای مذکور در فلوریدا هستند، کوچک است و فقط پنجاه نفر عضو دارد.

تری جونز گفته است که سوزاندن قرآن راهی برای مقابله با تروریسم است.

رئیس جمهوری آمریکا در گفتگوی تلویزیونی خود گفت: "امیدوارم آقای جونز درک کند که برنامه اش کاملا مغایر ارزش های آزادی و شکیبایی مذهبی است که ما آمریکایی ها به آن پایبند هستیم و این کشور بر پایه آن بنا شده است. برنامه آقای جونز ممکن است جان زنان و مردان جوان ما را که در ارتش خدمت می کنند به خطر بیاندازد."

آقای اوباما افزود: "ما ممکن است با خشونت های جدی در نقاطی مانند پاکستان و افغانستان مواجه شویم." وی افزود: "بسیاری ممکن است به گروه های تروریستی بپیوندند که حاضرند در شهرهای آمریکا و اروپا بمبگذاری انتحاری کنند."

آقای جونز دیروز گفته بود که برنامه سوزاندن قرآن را لغو نخواهد کرد. او گفت: "شاید وقت آن رسیده باشد که ما به روشی جدید ایستادگی و با تروریسم مبارزه کنیم."

واکنش ها

پیشتر آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان تصمیم به سوزاندن قرآن را "اقدامی منفور" خوانده بود که تنها ممکن است از یک ذهن "بیمار" سرچشمه گرفته باشد.

همچنین دولت مالزی این برنامه را مشمئز کننده خوانده و دولت اندونزی نیز گفته است که چنین کاری به رابطه میان اسلام و غرب صدمه خواهد زد.

دفتر نخست وزیری بریتانیا هم اعلام کرد که سوزاندن هیچ کتابی را جایز نمی داند.

سخنگوی دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفت: "ما قویا با هر تلاشی برای توهین به عضوی از هر مذهب یا قوم مخالفیم و به شکیبایی مذهبی تعهد داریم."

برنامه سوزاندن قرآن در فلوریدا همچنین از سوی ایران، واتیکان، ناتو و ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا در افغانستان محکوم شده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز این برنامه را "آبروریزی" توصیف کرده است.

از جمله افراد نامی که این عمل را محکوم کرده اند آنجلینا جولی، بازیگر سرشناس آمریکایی است که به عنوان سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد در امور پناهندگان بارها به پاکستان سفر کرده است.

تری جونز می گوید که از مسلمانان نفرت ندارد، اما از سوزاندن قرآن "برای هشدار درباره اصول اعتقادی و ایدئولوژی اسلام" که از آن نفرت دارد، استفاده خواهد کرد.

مطالب مرتبط