واکنش ایران به تصمیم سوزاندن قرآن در آمریکا

منوچهر متکی
Image caption آقای متکی، وزیر امور خارجه ایران طرح سوزاندن قرآن را به اسرائیل نسبت داد

تصمیم یک کشیش آمریکایی درباره سوزاندن کتاب مقدس مسلمانان در سالگرد واقعه یازدهم سپتامبر، واکنش تعدادی از مقامات دولتی و مراجع تقلید را در ایران به دنبال داشت.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه ۱۸ شهریور (۹ سپتامبر) این تصمیم را محکوم کرد و آن را "اقدامی شنیع" از سوی افرادی دانست که به صورت "غیر منطقی و با تکیه بر جزم اندیشی و افراط گرایی سعی در تحمیل نظرات خود به دیگران" دارند.

به تازگی کشیش یک کلیسا در شهر گینزویل فلوریدای آمریکا اعلام کرد که قصد دارند به مناسبت نهمین سال حملات یازدهم سپتامبر، کتاب مقدس مسلمانان، قرآن را آتش بزنند.

این تصمیم با ابراز انزجار و نگرانی بسیاری در سراسر جهان رو به رو شد و مقامات ایالات متحده آمریکا این اقدام را احمقانه، تحریک آمیز، غیر وطن دوستانه و نگران کننده توصیف کردند.

وزیر امور خارجه ایران در این مورد گفت که اگر کشورهای غربی با مواردی چون انتشار کتاب آیات شیطانی سلمان رشدی و اقدام کاریکاتوریست اروپایی در کشیدن کاریکاتوری از پیامبر اسلام قاطع برخورد می کرد و قوانین لازم برای جلوگیری از اهانت به ادیان را در دستور کار قرار می دادند، "امروز شاهد چنین اقداماتی نبودیم."

او این پیشنهاد را با اسرائیل مرتبط دانست و هشدار داد که چنین اقداماتی با واکنش مسلمانان و پیروان سایر ادیان رو به رو خواهد شد.

آقای متکی از مقامات دولت آمریکا خواست که با عمل به وظیفه شان در تضمین حقوق اولیه و بنیادین مسلمانان آمریکایی، از ترویج این گونه تحرکات "ناپسند و موهن" جلوگیری کنند.

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران نیز این طرح را "فتنه جدید مسیحیان صهیونیست" و "جسارت بزرگی در حق مسلمانان" خواند.

او گفت: "این حرکت قطعا منجر به ابراز انزجار بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مسلمان و همچنین بسیاری از مسیحیان و آزادی خواهان جهان علیه مسیحیان صهیونیست خواهد شد."

آقای حسینی گفت که چنین اقداماتی سبب گرایش روز افزون نخبگان غرب به اسلام و منسجم شدن مسلمانان شده است.

Image caption طرح تری جونز، کشیش آمریکایی برای آتش زدن قرآن واکنش بعضی مراجع تقلید شیعه در ایران را به دنبال داشت

واکنش مراجع تقلید

آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید شیعه در ایران هشدار داد که عملی شدن این پیشنهاد سبب روشن شدن آتش فتنه های بزرگ خواهد شد و خطرات بزرگی برای بشریت خواهد داشت.

او به "پاپ و سایر روسای مسیحی " هشدار داد که در صورت وقوع این مساله در آمریکا، "باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را مسئول و مستحق محاکمه و مجازات می دانیم و باید بدون فوت وقت این کشیش دستگیر و کلیسای او برای همیشه تعطیل شود."

آیت الله مکارم شیرازی، از دیگر مراجع تقلید شیعه نیز کشیشی را که این پیشنهاد را مطرح کرده است "نادان" خواند و گفت: "آنهایی که واقعه ۱۱ سپتامبر را به وجود آوردند یک اقلیت ناچیز از مسلمانان و از وهابیون بودند که ما آنها را از خودمان نمی دانیم. حال چرا باید اقدام این عده را به همه مسلمانان نسبت داد."

او با تاکید بر احترام به تورات و انجیل گفت: "با وجود تحریفاتی که در این کتاب ها ایجاد شده است ما هرگز اجازه نمی دهیم این کتاب های آسمانی سوزانده و بی احترامی به انبیا صورت بگیرد."

واکنش خلیفه ارامنه تهران

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا نامه ای را از سوی خلیفه ارامنه تهران منتشر کرده که در آن سبو سرکیسیان، اسقف اعظم ارامنه اظهارات تری جونز را محکوم کرده است.

او با ابراز انزجار از این تصمیم اعلام کرد که این کلیسا یا چنین کلیساهایی نمی توانند نمایان کننده مسیح و مسیحیت باشند.

او با تاکید بر اینکه این طرح با هدف سیاسی ایجاد جدایی و افتراق در میان ادیان مطرح شده است به مسیحیان توصیه کرد که: "در محیطی آکنده از صلح و مسیحیت و احترام متقابل به زندگی روزمره خود ادامه دهند."

روز سه شنبه نیز شماری از رهبران ادیان از جمله رهبران جوامع مسیحی و یهودی آمریکا برنامه کلیسای کشیش تری جونز را محکوم و آنرا بسیار زننده توصیف کردند.

مطالب مرتبط