برنامه سوزاندن قرآن به حالت 'تعلیق' درآمد

تری جونز و امام مصری
Image caption رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا با تری جونز تماس گرفت و خواهان تجدید نظر او شد

تری جونز کشیش کلیسای کوچکی در ایالت فلوریدا که خواستار سوزاندن قرآن در نهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر شده بود، این برنامه را به حالت تعلیق درآورده است.

این در حالیست که او پیشتر در یک کنفرانس خبری مشترک در شهر گینزویل در کنار یکی از روحانی های ایالت فلوریدا بنام امام محمد مصری اعلام کرده بود که از تصمیمش صرفنظر کرده است.

آقای جونز در توضیح دلیل تغییر در موضع خود گفته بود که امام مرکز اسلامی نیویورک موافقت کرده است که مرکز فرهنگی و مسجد مورد نظر خود را در نزدیکی محل حملات ۱۱ سپتامبر احداث نکند.

اما فیصل عبدالرئوف، امام مسجد نیویورک ساعتی پس از انتشار این خبر، آنرا رد کرد و گفت که درباره موضوع های دینی حاضر به مبادله نیست.

وی همچنین گفت که با وی در اینباره صحبتی نشده و خبر موافقتش با ملاقات کشیش جونز در روز شنبه در نیویورک را تایید نکرد.

در پی این اظهارات، کشیش جونز بار دیگر در برابر خبرنگاران ظاهر شد و اعلام کرد که امام محمد مصری به او دروغ گفته است.

به گفته او، "ما در حالت بلاتکلیفی قرار داریم و باید موضع خود را مورد بازنگری قرار دهیم."

امام محمد مصری رئیس جامعه اسلامی فلوریدای مرکزی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است هنوز هیچ توافقی حاصل نشده و او فقط پیشنهاد کرده بود که نشستی با حضور تری جونز و امام مرکز اسلامی نیویورک برگزار کند.

تری جونز ضمن رد این نظر گفته است که قرار بوده محل احداث مسجد نیویورک تغییر کند.

وی همچنین گفت که احتمالا روز شنبه به نیویورک می رود و با امام مرکز اسلامی نیویورک ملاقات می کند.

طرح قرآن سوزی تری جونز با محکومیت وسیعی در سراسر جهان روبرو شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با محکوم کردن این برنامه هشدار داد زمینه ساز پیوستن افراد زیادی به شبکه های تروریستی خواهد شد.

ژنرال دیوید پترائوس فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز نسبت به تبعات سوزاندن قرآن هشدار داد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، روز پنجشنبه با تری جونز تماس گرفت و خواستار تجدید نظر او شد. علاوه بر این برخی مسئولین پلیس فدرال نیز با وی دیدار کردند.

دونالد ترامپ، مالک یکی از بزرگترین شرکت های ساختمان سازی در آمریکا پیشنهاد داده برای خاتمه این ماجرا محل این مرکز اسلامی را با ۲۵ درصد بالای قیمت خریداری کند.

وی گفته در مقابل جامعه اسلامی نیویورک باید قول دهد مرکز اسلامی خود را از نزدیکی محل برج های دوقلو منتقل کند و حداقل پنج خیابان دورتر برود.

محل کنونی این مرکز دو خیابان با محل حوادث یازده سپتامبر فاصله دارد.

مخالفان می گویند بنای این مرکز در نزدیکی برج های دوقلو "اهانت" به خانواده های قربانیان این حادثه است که نه سال پیش رخ داد.

مطالب مرتبط