تظاهرات خشم آلود عید فطر در اعتراض به برنامه سوزاندن قرآن

اعتراض به برنامه سوزاندن قرآن
Image caption در بسیاری از کشورهای مسلمان تظاهرات خشم‌آمیزی در اعتراض به برنامه سوزاندن قرآن صورت گرفته است

بسیاری از مسلمانان در واکنش به تهدید یک کشیش آمریکایی به سوزاندن قرآن، مراسم عید فطر را با تظاهرات خشم آلود علیه این برنامه برگزار کردند.

در جریان تظاهرات خشونت آمیزی که در افغانستان برگزار شد، سه نفر در اثر تیراندازی پلیس مجروح شدند.

این تظاهرات در مقابل پایگاه نظامی ناتو در فیض آباد در شمال غرب افغانستان صورت گرفته بود.

تظاهراتی نیز در چندین شهر دیگر این کشور از جمله نیمروز، قندوز و بلخ صورت گرفته است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی به مناسبت عید فطر، برنامه سوزاندن قرآن را به منزله تحقیر ملت افغانستان خواند.

در پاکستان، مسلمانان پرچم آمریکا را آتش زدند.

در اندونزی، سوسیلو بامبانگ یادهویونو، رئیس جمهوری این کشور در یک سخنرانی تلویزیونی، برنامه سوزاندن قرآن را محکوم کرد و آن را تهدیدی برای صلح بین المللی خواند.

پیشتر، تری جونز کشیش کلیسای کوچکی در ایالت فلوریدا که خواستار سوزاندن قرآن در نهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر شده بود، اعلام کرده بود این برنامه را به حالت تعلیق درآورده است.

آقای جونز در توضیح دلیل تغییر تصمیم خود گفته بود که امام مرکز اسلامی نیویورک موافقت کرده است که مرکز فرهنگی و مسجد مورد نظر خود را در نزدیکی محل حملات ۱۱ سپتامبر احداث نکند.

اما فیصل عبدالرئوف، امام جماعت مسجد نیویورک ساعتی پس از انتشار این خبر، آن را رد کرد و گفت که درباره موضوع های دینی حاضر به مبادله نیست.

محمد مصری رئیس جامعه اسلامی فلوریدای مرکزی نیز گفت هنوز هیچ توافقی حاصل نشده و او فقط پیشنهاد کرده بود که نشستی با حضور تری جونز و امام مرکز اسلامی نیویورک برگزار کند.

در پی این اظهارات، کشیش جونز بار دیگر در برابر خبرنگاران ظاهر شد و اعلام کرد که امام محمد مصری به او دروغ گفته است.

طرح قرآن سوزی تری جونز با محکومیت وسیعی در سراسر جهان روبرو شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با محکوم کردن این برنامه هشدار داد سوزاندن قرآن زمینه ساز پیوستن افراد زیادی به شبکه های تروریستی خواهد شد.

ژنرال دیوید پترائوس فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز نسبت به پیامدهای سوزاندن قرآن به کشیش تری جونز هشدار داده است.

مطالب مرتبط