ممنوع شدن پخش آهنگ های پاپ در مراسم تشییع جنازه در استرالیا

Image caption مقام های کلیسای کاتولیک در ملبورن می گویند تشییع جنازه باید بدرودی روحانی و نهایی هر فرد باشد نه جشن و پایکوبی زندگی آن فرد

یکی از کلیساهای کاتولیک در استرالیا پخش آهنگ های غیرمذهبی مانند پاپ و سرودهای ویژه بازی فوتبال را در مراسم تشییع جنازه ممنوع کرده است.

مقام های کلیسای کاتولیک در ملبورن می گویند تشییع جنازه باید خداحافظی روحانی و نهایی هر فرد باشد نه جشن و پایکوبی زندگی آن فرد.

دنیس هارت، اسقف اعظم ملبورن گفت که این مراسم باید آدابی مقدس قلمداد شود و تاکید آن تشریقات رسمی و جدی مرگ باشد.

در دستورالعمل جدید کلیسای کاتولیک ملبورن در مورد مراسم تشییع جنازه در این کلیسا آمده پخش غزل های عاشقانه، موسیقی پاپ یا راک، تصنیف های سیاسی و آهنگ های گوشخراش باشگاه های فوتبال ممنوع است.

آهنگ های بحث برانگیز دیگری که در این مراسم پخش شده "جاده ای به سوی جهنم" از گروه راک ای سی دی سی و "دینگ دانگ، جادوگر مرد" از موزیکال معروف و قدیمی هالیوود به نام "جادوگر اوز" است.

در سال های اخیر شمار استرالیایی هایی که در مراسم تشییع جنازه اقوام و نزدیکان خود در کلیسا آهنگ های پرطرفدار مانند "مای وی" فرانک سیناترا و "زندگی عالی" از لوئی آرمسترانگ را پخش می کنند، رو به افزایش بوده است.

اما اکنون مقام های ارشد کلیسای کاتولیک ملبورن می گویند وقت آن رسیده است که بر رعایت ارزش های سنتی تاکید شود.

مقام های کلیسای کاتولیک می گویند آهنگ هایی که ممنوع شده، مناسب مراسم خارج از کلیساست.

البته دست کم یکی از کشیشان کلیسای ملبورن معتقد است دستورالعمل جدید خیلی سخت گیرانه است.

کشیش باب مگوایر می گوید خانواده های داغدار، اغلب تشییع جنازه ای را که منعکس کننده زندگی و میراث خویشاوند یا دوست آنهاست به مراسمی خشک و رسمی ترجیح می دهند.

تحقیقی در استرالیا نشان داده که محبوب ترین آهنگی که در جریان اجرای مراسم تشییع در کلیساهای ملبورن پخش می شود، آوازی است که طرفداران تیم فوتبال "کالینگار" طرفدار آن هستند.

انتشار نتیجه این تحقیق باعث شد کلیسای کاتولیک ملبورن پخش آهنگ های غیرمذهبی در مراسم تشییع جنازه در این کلیسا را ممنوع کند.

بنا به سخنگوی کلیسای کاتولیک ملبورن واکنش به صدور دستورالمعل جدید متفاوت بوده است.

دستورالعمل مذکور که به بیش از 200 کلیسا در منطقه ملبورن ارسال شده است، اذعان دارد که خواسته متوفی، اقوام و دوستان او باید هنگام برنامه ریزی مراسم تشییع جنازه در نظر گرفته شود.

با این حال، اسقف اعظم ملبورن گفته است که زندگی متوفی باید در یک گردهمایی خودمانی قبل یا بعد از مراسم کلیسا جشن گرفته شود.