مدودف: دموکراسی پارلمانی برای روسیه فاجعه بار است

Image caption آقای مدودف اذعان کرد که روسیه در طی تاریخ رابطه ای دشوار با دموکراسی داشته است

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، می گوید دموکراسی پارلمانی برای کشورش فاجعه بار خواهد بود.

آقای مدودف که روز جمعه (10 سپتامبر)، در یک کنفرانس بین المللی سیاسی سخنرانی می کرد گفت روسیه نباید راهی را بپیماید که قرقیزستان پیمود.

قرقیزستان اخیرا با اصلاحاتی در قانون اساسی خود، قدرت ریاست جمهوری را کاهش داد. همچنین قرار است در ماه اکتبر مردم با شرکت در انتخابات سراسری، پارلمانی را روی کار بیاورند که اختیارات بیشتری دارد.

آقای مدودف گفت: "به ما در باره دموکراسی پارلمانی گفته شده و دوستان قرقیز ما این راه را در پیش گرفتند. اما برای روسیه - و به اعتقاد من قرقیزستان - دموکراسی پارلمانی فاجعه بار است. هیچ چیز لازم نیست در نظام حکومتی تغییر بنیادین کند نه به این دلیل که اجازه چنین کاری نیست بلکه به این دلیل که نیازی برای این کار نیست."

رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس کارشناسان علوم سیاسی، که به عنوان بخشی از گردهمایی سیاستگذاری جهانی در شهر "یاروسلاول" برگزار شده، گفت دموکراسی موجود در روسیه بهترین نمونه نیست اما اگر قرار باشد تغییری صورت گیرد، باید به تدریج اجرا شود تا این کشور با تزلزل مواجه نشود.

منتقدان، پارلمان روسیه را، که حزب حاکم این کشور بر آن سلطه دارد، متهم کرده اند که فقط یک نقش را ایفا می کند و آن هم تائید کردن تصمیم های مقام های کاخ کرمیلن است.

آنها می گویند به رغم آن که هواداران آقای مدودف از او به عنوان فردی مدرن گرا و لیبرال یاد می کنند، او در جهت فروپاشی کنترل دولت که در سال های اخیر بر صحنه سیاسی روسیه سایه انداخته، هیچ تلاشی نکرده است.

رئیس جمهوری روسیه روز جمعه گفت هر دموکراسی که می گوید موفق است احتمال دارد سرنوشتش زباله دان تاریخ باشد.

آقای مدودف اذعان کرد که روسیه در طی تاریخ رابطه ای دشوار با دموکراسی داشته است اما افزود روسیه نمی خواهد همان راهی را برود که چین رفته است؛ رشد اقتصادی در عین کنترل اصلاحات سیاسی.

رئیس جمهوری روسیه گفت: "ما با چین رابطه خوبی داریم اما راهی که آنها طی می کنند برای ما امکان پذیر نیست. هر کسی که می گوید روسیه نظام تک حزبی دارد یا دروغ می گوید یا حافظه اش درست کار نمی کند.

آقای مدودف در ادامه سخنان خود به منطقه شمال قفقاز اشاره کرد و گفت مقام های منطقه شمال قفقاز باید به طور پیوسته با مردم این منطقه از جمله آنهایی که دم از مخالفت می زنند، ارتباط برقرار کنند.

به اعتقاد آقای مدودف رهبران منطقه قفقاز باید صریح با مردم گفتگو کنند.

او گفت: "لازم نیست رهبران منطقه قفقاز مخفی شوند و در کاخ های خود بنشینند بلکه باید با مردم به ویژه مخالفان خود حرف بزنند."

بنا به گزارش خبرگزاری ایتارتاس رئیس جمهوری روسیه همچنین تاکید کرده است که پیکارجویان باید در این منطقه ریشه کن شوند.

آقای مدودف گفت: "لازم نیست راهزنان را تحمل کنیم، آنها باید از بین بروند و نوع بشر هیچ چاره دیگری در این باره نمی شناسد."

به اعتقاد آقای مدودف، قوانین دموکراتیک در این طور مواقع کاهش می یابد و در قالب مقررات جنایی یا قوانینی که برای عملیات ویژه مقابله با عملیات پیکارجویانه در نظر گرفته شده، اجرا می شود.

مطالب مرتبط