مسلمانان آمریکا عید فطر را کمرنگ برگزار می کنند

مسلمانان آمریکا
Image caption مسلمانان آمریکا تابستان پرجنجالی را پشت سر می گذارند

مرکز اسلامی دارالهجره در حومه واشنگتن، یکی از ده ها مسجدی است که هر سال محل برگزاری نماز عید فطر و جشن های پایان ماه رمضان است.

این مرکز اعلام کرده است که امسال همانند بسیاری دیگر از مساجد و مراکز اسلامی در آمریکا به خاطر تلاقی عید فطر با نهمین سالگرد حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، جشن های پایان ماه رمضان را چند روز دیرتر برگزار می کند تا شادمانی مسلمانان برای سایر مردم آمریکا حساسیت برانگیز نباشد.

این در حالی است که ساختمان مشهور امپایر استیت در نیویورک به این مناسبت با رنگ سبز نورپردازی شده است.

عبدالملک جوهری، امام جماعت مرکز دارالهجره می گوید مسلمانان در روز عید به مساجد می روند تا ضمن برگزاری نماز این روز، "برای کشور خود، امت اسلامی و مردم سراسر جهان دعا کنند."

مسلمانان آمریکا تابستان پرالهتابی را پشت سرگذاشته اند.

جنجال بر سر طرح ساخت یک مرکز اسلامی در نزدیکی محل حملات یازدهم سپتامبر در نیویورک، حمله به یک رانندگی تاکسی مسلمان در این شهر، به آتش کشیده شدن یک مسجد در حال ساخت در ایالت تنسی و برنامه یک کلیسا در فلوریدا برای سوزاندن دویست نسخه قرآن که لغو شد، از موضوع هایی هستند که نگرانی جامعه مسلمانان آمریکا را به همراه داشته است.

این در حالی است که آخرین نظرسنجی نشان می دهد که نظر نیمی از مردم آمریکا به اسلام مثبت نیست.

چهل و نه درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی مشترک شبکه ای بی سی و روزنامه واشنگتن پست گفته اند دید خوبی نسبت به اسلام ندارند. این بالاترین رقم از زمان حملات یازدهم سپتامبر در سال ۲۰۰۱ است.

دو سوم از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی نیز با احداث مسجد در نزدیکی محل حملات یازدهم سپتامبر در نیویورک مخالفت کرده اند.

'عید حساسیت برانگیز'

حدود ۲۵۰ هزار مسلمان در واشنگتن و حومه آن زندگی می کنند و شورای سازمان های اسلامی این شهر از ۱۴۷ گروه عضو خواسته است مراقب حساسیت های عمومی باشند.

مرکز اسلامی دارالهجره اعلام کرده است جشن های عید فطر را تا یکشنبه، ۱۲ سپتامبر به عقب انداخته است.

عبدالملک جوهری می گوید:‌ "ما نمی خواهیم تصویر مغشوشی را از عید مسلمانان عرضه کنند. مردم آمریکا با اسلام آشنا نیستند. آنها نمی دانند که روز عید هر سال ده یا یازده روز در تقویم جابجا می شود. ممکن است افرادی که خیرخواه آمریکا و منافع آن نیستند از این فرصت استفاده کنند و بگویند مسلمانان مرگ و ویرانی حملات یازدهم سپتامبر را جشن گرفته اند."

همه اعضای جامعه مسلمانان آمریکا با برگزاری بی سر و صدای مراسم عید فطر موافق نیستند. مخالفان این تصمیم می گویند مسلمانان نباید خود را در حملات یازدهم سپتامبر مقصر بدانند و همانند افراد خطاکار عمل کنند.

آقای جوهری می گوید مسلمانان آمریکا باید این موضوع را به یاد داشته باشند که همکیشان آنها نیز در حملات یازدهم سپتامبر کشته شدند و آنها سوگوار همه قربانیان وقایع این روز هستند.

در حالی که در آستانه عید فطر، مراسم سوزاندن قرآن در یک کلیسا در فلوریدا لغو شده است، عبدالملک جوهری می گوید مسلمانان باید از توجه گسترده رسانه ها به عنوان یک فرصت بهره برداری کنند.

آقای جوهری گفت:‌ "در حالی که مردم به شنیدن و آموختن درباره اسلام علاقمند شده اند، باید به آنها بگوییم که اسلام آن تصویر خشن و عصبانی نیست که در اخبار تلویزیون می بینید. به مسلمانان سایر نقاط جهان هم می گوییم این نژاد پرست ها که می خواهند قرآن سوزی راه بیندازند و از آزادی بیان سو‌ء استفاده کنند، به آمریکایی که ما به آن معتقدیم تعلق ندارند."

مطالب مرتبط