اوباما: همه ما یک ملت با یک خدا هستیم

باراک اوباما
Image caption آقای اوباما می گوید تنش های دینی جان سربازان آمریکایی را به خطر می اندازد

با ادامه تنش ها بر سر تهدید به سوزاندن قرآن، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خواستار آرامش و مدارای دینی شد و گفت همه مردم آمریکا یک خدا را می پرستند.

اما چند ساعت بعد کلیسای جنجالی فلوریدا به امام مرکز اسلامی نیویورک دو ساعت مهلت داد تا با کشیش تری جونز تماس بگیرد. با گذشت این ضرب الاجل تری جونز همچنان ابراز امیدواری کرد که روز شنبه بتواند به نیویورک رفته و با او ملاقات کند.

سخنگوی این کشیش گفت تری جونز مایل است بداند آیا این مسجد از نزدیکی محل برجهای دوقلو که در جریان حملات یازده سپتامبر نابود شد منتقل می شود یا نه.

اما مسئولین این کلیسا می گویند برنامه سوزاندن قرآن را همچنان به حال تعلیق نگه داشته اند.

آقای اوباما در این کنفرانس خبری گروه های مختلف دینی را از اهانت علیه یکدیگر بر حذر داشت.

وی با اشاره به تظاهرات مسلمانان در افغانستان در اعتراض به برنامه تری جونز برای سوزاندن قرآن گفت این گونه اقدامات جان سربازان آمریکایی را به خطر می اندازد.

در جریان تظاهرات خشونت آمیز افغانستان در مقابل پایگاه نظامی ناتو در فیض آباد در شمال غرب این کشور سه نفر در اثر تیراندازی پلیس مجروح شدند.

تظاهراتی نیز در چندین شهر دیگر افغانستان از جمله نیمروز، قندوز و بلخ و در پاکستان انجام شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی به مناسبت عید فطر، برنامه سوزاندن قرآن را به منزله تحقیر ملت افغانستان خواند.

آقای اوباما خواستار همبستگی و اتحادی که مردم آمریکا پس از حملات یازده سپتامبر از خود به نمایش گذاردند شد.

او گفت: "ما همه آمریکایی هستیم و در مقابل کسانیکه بدنبال ضربه به ما هستند متحد ایستاده ایم."

وی افزود تساهل دینی همواره یکی از مهمترین اصول اعتقادی آمریکاییان بوده و این بسیار مهم است که لطمه ای به آن وارد نشود.

"همه ما یک ملت با یک خدا هستیم. شاید خدا را با نام های متفاوتی صدا کنیم اما همه یک ملت هستیم."

پیشتر، تری جونز کشیش کلیسای کوچکی در ایالت فلوریدا که خواستار سوزاندن قرآن در نهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر شده بود، اعلام کرده بود این برنامه را به حالت تعلیق درآورده است.

آقای جونز در توضیح دلیل تغییر تصمیم خود گفته بود که امام مرکز اسلامی نیویورک موافقت کرده است که مرکز فرهنگی و مسجد مورد نظر خود را در نزدیکی محل حملات ۱۱ سپتامبر احداث نکند.

اما فیصل عبدالرئوف، امام جماعت مسجد نیویورک ساعتی پس از انتشار این خبر، آن را رد کرد.

محمد مصری رئیس جامعه اسلامی فلوریدای مرکزی نیز گفت هنوز هیچ توافقی حاصل نشده و او فقط پیشنهاد کرده بود که نشستی با حضور تری جونز و امام مرکز اسلامی نیویورک برگزار کند.

در پی این اظهارات، کشیش جونز بار دیگر در برابر خبرنگاران ظاهر شد و اعلام کرد که امام محمد مصری به او دروغ گفته است.

طرح قرآن سوزی تری جونز با محکومیت وسیعی در سراسر جهان روبرو شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با محکوم کردن این برنامه هشدار داد سوزاندن قرآن زمینه ساز پیوستن افراد زیادی به شبکه های تروریستی خواهد شد.

ژنرال دیوید پترائوس فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز نسبت به پیامدهای سوزاندن قرآن به کشیش تری جونز هشدار داده است.

مطالب مرتبط