برگزاری مراسم نهمین سالگرد حملات یازدهم سپتامبر در آمریکا

اوباما
Image caption باراک اوباما در مراسمی که در وزارت دفاع آمریکا به مناسبت سالگرد حملات یازدهم سپتامبر برگزار شده بود، شرکت کرد

امروز، شنبه یازدهم سپتامبر، در سراسر آمریکا مراسمی به مناسبت نهمین سالگرد حملات یازدهم سپتامبر در این کشور برگزار شده است.

در این حملات نزدیک به سه هزار نفر کشته شدند.

بزرگ ترین گرد هم آیی در نیویورک بود.

در این شهر به احترام قربانیان حمله هواپیماهای تروریست ها به برج های مرکز تجاری نیویورک، یک دقیقه سکوت رعایت شد.

خانواده های قربانیان اسامی کسانی را که در این حمله کشته شده بودند با صدای بلند اعلام کردند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی در وزارت دفاع این کشور که یک هدف دیگر حمله تروریستی بود، گفت آمریکا با اسلام جنگ ندارد بلکه جنگ آمریکا با شبکه القاعده است که دین را خدشه دار کرده است.

لورا بوش و میشل اوباما،همسران رئیس جمهور سابق و رئیس جمهور کنونی آمریکا نیز برای شرکت در مراسم نهمین سالگرد حملات یازدهم سپتامبر به پنسیلوانیا رفتند.

هواپیمایی که توسط تروریست ها ربوده شده بود هنگامی که مسافران و خدمه هواپیما سعی می‌کردند هواپیما را از کنترل هواپیماربایان خارج کنند، بر فراز پنسیلوانیا منفجر شده بود.

برنامه های امسال تحت الشعاع جنجال مربوط به طرح احداث یک مرکز مطالعات اسلامی در نزدیکی محل حملات یازده سپتامبر و تهدیدهای کشیشی در فلوریدا برای سوزاندن نسخه هایی از قرآن قرار گرفته بود.

اعلام انصراف از سوزاندن قرآن

این کشیش که تری جونز نام دارد در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرده که هرگز تهدید خود در مورد سوزاندن قرآن را عملی نخواهد کرد.

وی گفت او به هدف خود که آگاه کردن مردم از 'یک عنصر خطرناک اسلام' بوده، رسیده است.

با ادامه تنش ها بر سر تهدید به سوزاندن قرآن، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خواستار احترام به دیگر ادیان و آرامش و مدارای دینی شده و گفته بود همه مردم آمریکا یک خدا را می پرستند.

نقشه تری جونز برای سوزاندان قرآن با محکومیت گسترده در سراسر جهان روبرو شده بود.

مطالب مرتبط