نخست وزیر سابق استرالیا، وزیر خارجه این کشور شد

Image caption کوین راد قبلا نخست وزیر و رهبر حزب کارگر استرالیا بود

جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا که با حمایت نمایندگان مستقل و با یک دولت اقلیت به قدرت بازگشته، اعضای کابینه جدید خود را معرفی کرده است.

خانم گیلارد چهار روز قبل به عنوان نخست وزیر جدید استرالیا کار خود را آغاز کرد.

کوین راد، نخست وزیر سابق که پیش از خانم گیلارد، رهبر حزب کارگر بود، به عنوان وزیر امور خارجه منصوب شده است.

آقای راد که پیش از این دیپلمات بوده و می تواند به زبان چینی حرف بزند، گفت به قبول این پست افتخار می کند.

وی گفت منافع ملی بالاتر از منافع شخصی افراد است.

استفان اسمیت، که قبلا وزیر امور خارجه بود، در دولت جدید جولیا گیلارد، وزیر دفاع می شود.

پنی وونگ که در کابینه کوین راد وزیر تغییرات اقلیمی بود، در کابینه جدید وزیر دارایی خواهد بود.

وین سوان در کابینه جدید همچنان وزیر خزانه داری خواهد بود.

کریس بوئن وزیر امور مهاجرت می شود که پستی مهم در کابینه است. ورود پناهجویان به مناطق عظیم ساحلی استرالیا با قایق به مسئله سیاسی مهمی در این کشور تبدیل شده است.

روز سه شنبه، دو هفته پس از اعلام نتیجه انتخابات پارلمانی استرالیا و بلاتکلیفی سیاسی، سرانجام حزب حاکم کارگر با حمایت دو نماینده مستقل، اکثریت لازم برای ادامه زمامداری را به دست آورد.

حمایت دو عضو مستقل مجلس نمایندگان پارلمان فدرال استرالیا از حزب حاکم کارگر ، به رهبری جولیا گیلارد، باعث شد که این حزب بتواند با برخورداری از اکثریت تنها یک کرسی، همچنان قدرت را حفظ کند.

ساعاتی پیش از آن، یکی دیگر از سه نماینده مستقل پارلمان گفته بود که از حزب ائتلافی به رهبری تونی ابوت حمایت خواهد کرد که در نتیجه، شمار کرسی های تحت اختیار این حزب به هفتاد و چهار کرسی افزایش یافت که همچنان کمتر از حد نصاب لازم برای تشکیل دولت بود.

حزب ائتلافی یک تشکل سیاسی راست میانه است که حدود هشتاد سال پیش با عضویت چند حزب سیاسی تشکیل شد و در انتخابات پارلمان فدرال، رقیب اصلی حزب چپگرای کارگر محسوب می شود.

حزب ائتلافی به رهبری جان هوارد تا اواخر سال 2007 زمام امور را در دست داشت اما در انتخابات پارلمانی آن سال، متحمل شکست سنگینی در برابر حزب کارگر شد.

مجلس نمایندگان پارلمان فدرال استرالیا یکصد و پنجاه عضو دارد و در انتخابات 21 اوت سال جاری، هیچیک از دو حزب نتوانستند به اکثریت لازم برای تشکیل دولت دست یابند.

این نخستین بار طی هفتاد سال گذشته بود که ناکامی احزاب اصلی در کسب اکثریت پارلمانی به بروز "پارلمان معلق" منجر می شد و تشکیل دولت جدید به اعلام حمایت سه عضو مستقل مجلس نمابندگان استرالیا از یکی از احزاب اصلی بستگی پیدا می کرد.

مطالب مرتبط