به روز شده:  07:44 گرينويچ - شنبه 11 سپتامبر 2010 - 20 شهریور 1389

آمریکا

بزرگداشت یازده سپتامبر در میان تنش بین ادیان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

امروز، شنبه یازدهم سپتامبر، در سراسر آمریکا برنامه هایی در بزرگداشت قربانیان حملات 9 سال قبل به مرکز تجارت جهانی نیویورک برگزار می شود. این حملات حدود سه هزار کشته بر جای گذاشت.

برنامه های امسال تحت الشعاع جنجال مربوط به طرح احداث یک مرکز مطالعات اسلامی در نزدیکی محل حملات یازده سپتامبر و تهدیدهای کشیشی در فلوریدا برای سوزاندن نسخه هایی از قرآن قرار گرفته است. این کشیش فعلا برنامه خود را معلق کرده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی در نیویورک، برنامه های سالگرد واقعه یازده سپتامبر که همه ساله برنامه هایی سراسر با غم و اندوه است، ممکن است امسال با گردهمایی های طرفداران و مخالفان طرح احداث این مرکز اسلامی منشاء تنش و اختلاف شود. هم طرفداران و هم مخالفان ساخت این مرکز اسلامی امروز تصمیم به برگزاری تظاهرات دارند.

تعدادی از خانواده های قربانیان حملات یازده سپتامبر با ساخت یک مرکز اسلامی در محلی تا این حد نزدیک به محل حملات یازدهم سپتامبر مخالفند.

با ادامه تنش ها بر سر تهدید به سوزاندن قرآن، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خواستار احترام به دیگر ادیان و آرامش و مدارای دینی شده و گفته است همه مردم آمریکا یک خدا را می پرستند.

تری جونز، کشیشی که برنامه سوزاندن قرآن در روز یازدهم سپتامبر را داشت، اکنون در نیویورک است.

سخنگوی تری جونز گفته است او مایل است بداند آیا این مرکز اسلامی از نزدیکی محل برجهای دوقلو که در جریان حملات یازده سپتامبر نابود شد، منتقل می شود یا نه.

طرح تری جونز برای سوزاندان قرآن با محکومیت وسیعی در سراسر جهان روبرو شد.

رئیس جمهوری آمریکا با محکوم کردن این برنامه هشدار داد سوزاندن قرآن زمینه ساز پیوستن افراد زیادی به شبکه های تروریستی خواهد شد.

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز نسبت به پیامدهای سوزاندن قرآن به کشیش تری جونز هشدار داده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی به مناسبت عید فطر، برنامه سوزاندن قرآن را به منزله تحقیر ملت افغانستان خواند.

در اندونزی، سوسیلو بامبانگ یادهویونو، رئیس جمهوری این کشور در یک سخنرانی تلویزیونی، برنامه سوزاندن قرآن را محکوم کرد و آن را تهدیدی برای صلح بین المللی خواند.

بسیاری از مسلمانان در واکنش به تهدید تری جونز به سوزاندن قرآن، مراسم عید فطر را با تظاهرات خشم آلود علیه این برنامه برگزار کردند و از جمله در پاکستان، مسلمانان پرچم آمریکا را آتش زدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.