اوباما: القاعده به آمریکا حمله کرد، نه اسلام

اوباما
Image caption باراک اوباما می گوید بزرگترین سلاح آمریکا مدارای دینی است

مراسم نهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر در حالی در آمریکا برگزار شد که جنجال زیادی بر سر بنای یک مرکز اسلامی در نیویورک براه افتاده است.

در نیویورک که میزبان بزرگترین مراسم بود اسامی حدود ۳۰۰۰ نفری که در برجهای دوقلوی تجارت جهانی این شهر جان دادند، توسط خانواده هایشان خوانده شد.

در پنتاگون مقر وزارت دفاع آمریکا نیز باراک اوباما یاد افرادی را که در اثر اصابت یک هواپیمای ربوده شده به مقر وزارت دفاع آمریکا کشته شدند گرامی داشت.

او گفت که آمریکا با اسلام در نبرد نیست: "آنکه در آن روز از ماه سپتامبر به ما حمله کرد یک دین نبود، القاعده بود."

رئیس جمهور آمریکا بزرگترین سلاح این کشور را مدارای مذهبی خواند و گفت: "ما آزادی های خود را فدا نمی کنیم و در پشت دیوار ظن و بی اعتمادی پنهان نخواهیم شد."

طی چند هفته اخیر جنجال زیادی بر سر طرح بنای یک مرکز اسلامی در نزدیکی محل برجهای دوقلوی نیویورک و نیز تهدید کشیش یک کلیسا به سوزاندن قرآن به راه افتاده است.

کشیش تری جونز روز شنبه گفت برنامه سوزاندن قرآن را بطور کامل لغو کرده است.

او در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان بی سی گفت: "نه، ما قطعا قرآن را آتش نمی زنیم. ... هرگز."

جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا و همسرش نیز در مراسم نیویورک شرکت کردند.

مایکل بلومبرگ شهردار نیویورک گفت هیچ حادثه ای به اندازه حملات یازده سپتامبر این شهر را مملو از "شفقت، عشق و همبستگی" نکرد.

در لحظه اصابت نخستین هواپیما به مرکز تجارت جهانی، زنگ ها در سراسر نیویورک به صدا در آمد. در لحظات فروپاشی این برجها نیز اعلام سکوت شد.

با پایان مراسم یادبود در نیویورک قرار است اجماعاتی در مخالفت و طرفداری از ساخت مرکز فرهنگی اسلامی در نزدیکی این برجها برگزار شود.

میشل اوباما، بانوی اول آمریکا، همراه با لورا بوش همسر جورج بوش رئیس جمهور پیشین این کشور نیز در مراسمی در شنکسویل ایالت پنسیلوانیا شرکت کردند.

در این محل نیز یکی دیگر از هواپیماهای ربوده شده سقوط کرد.

گفته می شود هواپیماربایان قصد داشتند از این هواپیما برای حمله به یکی دیگر از ساختمان های مهم واشنگتن استفاده کنند، اما در اثر درگیری با برخی مسافران ناکام ماندند.

برخی از خانواده های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر با بنای یک مرکز اسلامی در نزدیکی برجهای تجارت جهانی نیویورک مخالفند و آن را اهانت آمیز می دانند.

اما برخی دیگر نیز از آن حمایت می کنند و آن را نشانه تعهد آمریکا به آزادیهای دینی می دانند.

مطالب مرتبط