کشته شدن دو نفر در تظاهرات در افغانستان

تظاهرات در افغانستان
Image caption دو نفر در ولایت لوگر به دست نیروهای امنیتی کشته شدند

در تظاهراتی که در اعتراض به تهدید یک کشیش آمریکایی به سوزاندن قرآن برگزار شد، دو نفر در ولایت لوگر توسط ماموران امنیتی کشته شدند.

این کشیش تهدید کرده بود که در سالگرد حملات 11 سپتامبر نسخه هایی از قران را آتش خواهد زد اما تصمیم خود را عملی نکرد و گفت که در آینده هم دست به چنین کاری نخواهد زد. با این وجود روز شنبه صدها نفر افغان به خیابان های ولسوالی برکی برک در ولایت لوگر رفتند و در اعتراض به این کشیش دست به تظاهرات زدند.

تظاهرات ابتدا با آرامش برگزار می شد اما بعد از مدتی تظاهرکنندگان تصمیم گرفتند که دفتر والی برکی برک را آتش بزنند.

پس از آنکه تظاهرکنندگان دست به پرتاب سنگ زدند، ماموران امنیتی به روی آنها آتش گشودند. دو نفر در این تیراندازی کشته و چهار نفر هم مجروح شدند.

هنوز مشخص نشده است که این دو نفر به دست نیروهای ائتلاف کشته شده اند یا تیراندازی نیروهای محلی منجر به مرگ آنها شده است.

تظاهرات روزهای گذشته

روز شنبه (11 سپتامبر) هم بک نفر در جریان تظاهرات در ولایت لوگر کشته شد. سه ایستگاه بازرسی پلیس هم به آتش کشیده شد.

در جریان تظاهرات خشونت آمیزی که روز جمعه در فیض آباد در شمال غرب افغانستان برگزار شد، سه نفر در اثر تیراندازی پلیس مجروح شدند.

این تظاهرات در مقابل پایگاه نظامی ناتو در افغانستان صورت گرفته بود.

تظاهراتی نیز در چندین شهر دیگر این کشور از جمله نیمروز، قندوز و بلخ صورت گرفته است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی به مناسبت عید فطر، برنامه سوزاندن قرآن را به منزله تحقیر ملت افغانستان خواند.

در پاکستان، مسلمانان پرچم آمریکا را آتش زدند.

در اندونزی، سوسیلو بامبانگ یادهویونو، رئیس جمهوری این کشور در یک سخنرانی تلویزیونی، برنامه سوزاندن قرآن را محکوم کرد و آن را تهدیدی برای صلح بین المللی خواند.

پیشتر، تری جونز کشیش کلیسای کوچکی در ایالت فلوریدا که خواستار سوزاندن قرآن در نهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر شده بود، اعلام کرده بود این برنامه را به حالت تعلیق درآورده است.

تری جونز بعدا اعلام کرد که از اجرای این تصمیم منصرف شده است.

آقای جونز در توضیح دلیل تغییر تصمیم خود گفته بود که امام مرکز اسلامی نیویورک موافقت کرده است که مرکز فرهنگی و مسجد مورد نظر خود را در نزدیکی محل حملات ۱۱ سپتامبر احداث نکند.

اما فیصل عبدالرئوف، امام جماعت مسجد نیویورک ساعتی پس از انتشار این خبر، آن را رد کرد و گفت که درباره موضوع های دینی حاضر به مبادله نیست.

محمد مصری رئیس جامعه اسلامی فلوریدای مرکزی نیز گفت هنوز هیچ توافقی حاصل نشده و او فقط پیشنهاد کرده بود که نشستی با حضور تری جونز و امام مرکز اسلامی نیویورک برگزار کند.

در پی این اظهارات، کشیش جونز بار دیگر در برابر خبرنگاران ظاهر شد و اعلام کرد که امام محمد مصری به او دروغ گفته است.

طرح قرآن سوزی تری جونز با محکومیت وسیعی در سراسر جهان روبرو شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با محکوم کردن این برنامه هشدار داد سوزاندن قرآن زمینه ساز پیوستن افراد زیادی به شبکه های تروریستی خواهد شد.

ژنرال دیوید پترائوس فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز نسبت به پیامدهای سوزاندن قرآن به کشیش تری جونز هشدار داده است.

مطالب مرتبط