نظر مثبت کاتولیک های بریتانیا به سفر پاپ

پاپ بندیکت
Image caption پاپ بندیکت

نظر سنجی بی بی سی از کاتولیک های بریتانیا نشان می دهد که در حدود ۷۰ درصد از آنها معتقدند که سفر پاپ بندیکت به این کشور به موقعیت کلیسای کاتولیک در بریتانیا کمک خواهد کرد.

قرار است که رهبر کاتولیک های جهان، پنجشنبه (۱۶ سپتامبر) این هفته برای یک دیدار رسمی به بریتانیا سفر کند.

این نظرسنجی همچنین نشان می دهد که بسیاری از کاتولیک های بریتانیا از رهبران و سنت های این کلیسا ناراضی اند.

۵۰۰ کاتولیک در این نظر سنجی که بین روزهای ۶ و ۹ سپتامبر انجام گرفت، شرکت کرده اند.

در حالیکه چند روز بیشتر به ورود پاپ بندیکت به بریتانیا باقی نمانده، به نظر می آید که استقبال مردم از برنامه های اصلی پاپ در جریان سفرش به این کشور آنطور که انتظار می رفت بالا نبوده و بلیط های این برنامه ها هنوز بطور کامل فروش نرفته است. اما، خوش بینی کاتولیک ها نسبت به سفر پاپ به بریتانیا، براساس نتیجه این نظر سنجی، موجب دلگرمی رهبران کلیسای کاتولیک بریتانیا خواهد شد.

از طرف دیگر به نظر می آید که کاتولیک ها از آموزش های دینی پاپ چندان راضی نیستند. نیمی از کسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند، معتقدند که پاپ نباید بیش از این در مورد مجرد ماندن کشیش ها و پرهیز آنها از رابطه جنسی تاکید کند. دو سوم از شرکت کنندگان در نظر سنجی هم از اینکه در این کلیسا به زنان مقام و اختیارات کافی داده نمی شود، اظهار نارضایی کرده اند.

اکثر آنها گفته اند که نحوه برخورد رهبران کلیسای کاتولیک با رسوایی های جنسی کشیش های این کلیسا، ایمان آنها نسبت به این رهبران را متزلزل ساخته است.

به نظر می آید که نتایج این نظرسنجی تا اندازه ای نشان دهنده تنشی است که بین کلیسای کاتولیک و پیروان آن به وجود آمده است: کلیسایی که سعی دارد سنت های قدیمی را حفظ کند و جامعه ای که دیگر به راحتی نمی تواند این سنت ها را درک کند.

مطالب مرتبط