تعهد کلیسای کاتولیک بلژیک به کمک به قربانیان آزار جنسی

سراسقف لئونارد
Image caption سراسقف لئونارد قول همکاری کامل کلیسا با پلیس را داد

سراسقف آندره ژوزف لئونارد، رهبر کلیسای کاتولیک بلژیک به آزار جنسی گسترده کودکان توسط شماری از کشیش ها و معلمان کلیسا اذعان کرده و قول داده است برای مجازات خطاکاران با پلیس همکاری نزدیک داشته باشد.

وی همچنین گفت کلیسا در نظر دارد برای جلوگیری از تکرار آزارهای جنسی توسط کشیش ها و نیز کمک به قربانیان آزار جنسی، تصمیماتی اتخاذ کند.

رهبر کلیسای کاتولیک بلژیک هشدار داد که با کشیش های خطاکار مطابق قوانین کلیسا رفتار خواهد شد و ممکن است آنها برای همیشه از ورود به کلیسا محروم شوند.

سراسقف لئونارد افزود: "ما می خواهیم از اشتباهات گذشته درس بگیریم و تمام یافته ها و نتیجه گیری‌های کمیسیون تحقیق در باره آزار جنسی کودکان توسط کشیش ها مد نظر قرار خواهد گرفت."

جانتی بلوم، خبرنگار بی بی سی در بروکسل می گوید تلاش جهت یافتن راه حلی برای رسوایی آزار جنسی کودکان که کلیسای کاتولیک بلژیک را تکان داده است، سئوال های بدون پاسخی را مطرح می کند و چنانچه کلیسای بلژیک امیدوار است که این ماجرا تمام شود، احتمالا نومید خواهد شد.

هفته گذشته گزارش یک کمیسیون مستقل در بلژیک در باره آزار جنسی کودکان توسط کشیش های کاتولیک انتشار یافت.

این گزارش نشان می داد که آزار جنسی کودکان توسط کشیش ها به مدت ده ها سال در تقرییا تمام حوزه های اسقفی بلژیک جریان داشته است.

در گزارش کمیسیونی که در این باره تحقیق کرده آمده است که در این مدت، سیزده قربانی تجاوز جنسی، خودکشی کرده اند و شش نفر دیگر دست به خودکشی زده بودند ولی نجات داده شده اند.

اعضای این کمیسیون که شهادت حدود 500 قربانی آزار جنسی را شنیده اند می گویند از شنیدن جزئیات نحوه تجاوز به قربانیان شوکه شده اند.

بسیاری از این قربانیان پسر بچه بوده اند ولی بیش از یک صد دختر نیز مورد آزار جنسی کشیش ها قرار گرفته اند.

شواهد به دست آمده نشان می داد که آزار جنسی کودکان در بلژیک در دهه 1960 تا آن حد گسترش داشته که تقریبا در تمام حوزه های اسقفی و تمام مدارس شبانه روزی که کلیسای کاتولیک آن را اداره می کرد، جریان داشته است.

مطالب مرتبط