گزارش عفو بین الملل از 'بازداشت‌های غیرقانونی در عراق'

گزارش عفو بین الملل از بازداشت های غیرقانونی در عراق
Image caption دولت عراق هنوز به این گزارش سازمان عفو بین الملل واکنشی نشان نداده است

سازمان عفو بین الملل در گزارشی، نیروهای اتئلاف به رهبری آمریکا در عراق را متهم کرده که در زمان در اختیار داشتن قدرت، اقدام به بازداشت هایی بدون محاکمه کرده اند و چنین اقدامی حتی پس از روی کار آمدن دولت عراق هم ادامه داشته است.

طبق این گزارش، رمزی شهاب احمد یک عراقی بریتانیایی است که از دسامبر سال گذشته در بازداشت بسر می برد. او برای آزاد کردن پسرش که در عراق بازداشت شده بود به این کشور سفر کرد. ربیحه همسر رمزی شهاب می گوید که همسرش مورد آزار و شکنجه های شدیدی قرار گرفته است.

او می گوید: "آنها او را بسیار شکنجه کردند، از پسرش می خواستند که به پدرش تجاوز کند. آنها همچنین با باتون پسرش را مورد آزار جنسی قرار می دادند. آنها به او شوک الکتریکی می دادند. و پاهایش را شکستند."

این سازمان حقوق بشری می گوید رمزی شهاب احمد هرگز محاکمه نشده است. او اگر چه در دسامبر سال گذشته بازداشت شد اما از وضعیت او تا ماه مارس یعنی تا زمانی که مکالمه تلفنی کوتاهی با همسرش در لندن داشت، اطلاعی در دست نبود.

در گزارش سازمان عفو بین الملل ضمن اشاره به شکنجه و بازداشت رمزی شهاب، به جزییاتی از اعترافات او که تحت شکنجه کرده، اشاره شده است.

در این گزارش همچنین گفته شده که گاه در مواردی افراد بدون محاکمه و داشتن وکیل مجبورند که سالها در زندان بمانند.

سعید بومدوآ از جمله کسانی است که به سازمان عفو بین الملل در تهیه این گزارش کمک کرده است. او می گوید به مدارکی دست یافته که حاکی از شکنجه و اعتراف گیری از زندانیان است. به گفته آقای بومدوآ از همین مدارک هم در دادگاه علیه متهمان استفاده شده است.

سعید بومدوآ با اشاره به این که مقامات این اتهامات را رد می کنند به بی بی سی گفت: "دولتی که واقعا این اتهامات را جدی بگیرد و درباره نقض حقوق بشر تحقیق کند، در صورت دستیابی به شواهدی درباره سوء رفتار نیروهای امنیتی اش باید آنها را به محاکمه بکشاند."

دولت عراق هنوز به این گزارش سازمان عفو بین الملل واکنشی نشان نداده است.

مطالب مرتبط