ابراز خوش بینی آمریکا به نتیجه مذاکرات صلح شرم الشیخ

مذاکرات شرم الشیخ
Image caption هیلاری کلینتون گفت وقت آن رسیده که دو طرف به طور جدی وارد مذاکره شوند

دومین دور مذاکرات مستقیم صلح خاورمیانه امروز سه شنبه 14 سپتامبر، در شرم الشیخ مصر آغاز شد.

آمریکا با ابراز خوش بینی در باره این نتیجه این گفتگوها می گوید رهبران فلسطینیان و اسرائیل مذاکرات جدی در باره مسائل اصلی مورد مناقشه دو طرف را شروع کرده اند.

جورج میچل نماینده ویژه آمریکا در خاورمیانه گفت محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تاکید کردند که در نظر دارند گفتگوها را با حسن نیت ادامه دهند.

آقای میچل افزود هدف اصلی هر دو طرف وجود دو کشور اسرائیلی و فلسطینی است و آمریکا کاملا از این مذاکرات حمایت می کند.

قبل از شروع مذاکرات، هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا که در گفتگوها حضور دارد گفت وقت آن رسیده است که دو طرف به طور جدی وارد مذاکره شوند.

خانم کلینتون همچنین تاکید کرد اسرائیل باید تعلیق موقت ساختمان سازی در کرانه باختری را که مدت آن در بیست و ششم سپتامبر به پایان می رسد، تمدید کند.

ولی او به این نکته اشاره کرد که ممکن است راه های دیگری نیز برای فائق آمدن بر این مشکل و ادامه مذاکرات وجود داشته باشد.

مشکل دیگری که بر سر راه گفتگوها دیده می شود، این است که حماس که نوار غزه را کنترل می‌کند در گفتگوها شرکت ندارد.

مقام های فلسطینی می گویند در صورت از سرگیری شهرک سازی، مذاکرات را ترک خواهند کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است این تعلیق را تمدید نمی کند ولی مانع از ساختن هزاران خانه آماده احداث خواهد شد.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینیان می گوید این موضوع قابل قبول نیست.

آقای عریقات در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "اگر اسرائیل هرگونه ساخت و ساز را مجاز کند، کل روند صلح را نابود کرده است و مسئول آن خواهد بود."

کیم غطاس،خبرنگار بی بی سی در شرم الشیخ می گوید مقامات آمریکایی امیدوارند تعیین مرزهای یک کشور فلسطینی اولین موضوعی باشد که مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.

خبرنگار بی بی سی می افزاید چنانچه گفتگوهای دو طرف در باره مرزهای یک کشور جدید فلسطینی به نتیجه برسد، این موضوع می تواند به محمود عباس کمک کند که حتی بدون تعلیق کامل شهرک سازی مذاکرات را ادامه دهد چون تعیین مرزها می تواند به مشخص کردن این که کدام یک از شهرک های یهودی نشین باقی مانده و کدام یک نهایتا برچیده می شود ، کمک کند.

هیلاری کلینتون ابتدا به طور جداگانه با بنیامین نتانیاهو و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کرد و سپس با آنها در جلسه سه جانبه مذاکرات صلح حضور یافت.

یک جلسه سه جانبه دیگر نیز قرار است چهارشنبه 15 سپتامبر در بیت المقدس برگزار شود.

مطالب مرتبط