حزب نهضت اسلامی تاجیکستان خواستار آزادی فعال بازداشت شده خود شد

Image caption حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از بازداشت وکیل خود در مجلس ناحیه رشت نگران است

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از نهادهای امنیتی درخواست آزادی حسن‌الدّین دولت اف، یکی از فعالان بازداشت شده خود را کرده است.

این حزب می‌گوید، حسن‌الدّین دولت اف، عضو مجلس ناحیه رشت بوده و مصونیت نمایندگی مجلس را دارد و به این خاطر بازداشت او که بدون رضایت اعضای این مجلس صورت گرفته، غیرقانونی است.

حسن‌الدّین دولت اف در ماه فوریه سال جاری در انتخابات مجلس محلی از سوی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان نامزد شده و عضو مجلس ناحیه رشت انتخاب شده بود.

این در حالیست که آقای دولت اف برادر علاء‌الدین دولت اف، یکی از فرماندهان مخالفان سابق است که متعلق به گروه میرزاخوجه احمداف، یکی از فرماندهان مخالفین پیشین دولت است.

بر اساس اطلاع حزب نهضت اسلامی حسن‌الدین دولت اف روز 10 سپتامبر در محله زرافشان شهر دوشنبه بازداشت شده است. خویشاوندان آقای دولت اف خبر دادند که گویا وی از سوی نهادهای امنیتی برای تبلیغات فرقه سلفیه بازداشت شده است.

محمدعلی هییت، معاون رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در صحبت با بی بی سی گفت که ریاست این حزب با ارسال نامه رسمی از بخش امنیت در شهر دوشنبه تقاضای آزادی آقای دولت اف را کرده است.

وی خبر داد که اخیراً با معاون رئیس بخش امنیت در دوشنبه صحبت تلفنی داشته، ولی نتوانسته است در مورد اتهامات وارده علیه آقای دولت اف اطلاع دریافت کند.

Image caption در گذشته منطقه رشت پایگاه نیروهای مخالفان سابق محسوب می‌شد

آقای هییت افزود: “"محمّد ملیک اف، معاون رئیس بخش امنیت در شهر دوشنبه قول داد که امروز به وکیل حسن‌الدّین دولت اف اجازه می‌شود با موکلش دیدار کند و او در باره اتهامات وارده علیه این فعال حزب نهضت اسلامی تاجیکستان آگاه خواهد شد".

اما مسئولان مرکز مطبوعاتی کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در مورد بازداشت حسن‌الدین دولت اف اظهار بی اطلاعی کردند. تلاش ما برای دریافت واکنش مجلس ناحیه رشت در مورد این قضیه نیز بی‌نتیجه ماند.

ولی مخالفان سابق در رابطه به بازداشت آقای دولت اف به صورت فراوان واکنشهایی لفظی ارائه می‌کنند.

به باور عالم عادلاف، یکی از فرماندهان مخالفان سابق و معاون سابق میرزاخوجه احمداف، رئیس سابق بخش جرایم سازمان یافته پلیس و یکی از فرماندهان پیشین مخالفین در منطقه رشت گفت که بازداشت حسن‌الدین دولت اف "دسیسه‌ای است علیه مخالفان سابق".

وی در مصاحبه با بی بی سی گفت که آقای دولت اف برادر "علی بیدک" (لقب علاءالدین دولت اف)، یکی از فرماندهان سابق مخالفان است که از جانبداران میرزاخوجه احمد اف محسوب می‌شود.

وی افزود: "ما اطلاع داریم که نهادهای امنیتی حسن‌الدین دولت اف را به اتهام تبلیغات رویه سلفیه بازداشت کرده‌اند. ولی این اتهام غیرواقعی است. حسن‌الدین به امور مذهبی، بویژه در پیروی به سلفیه علاقه‌مند نیست. وی تاجر است و فقط مشغول تجارت خود بود".

Image caption آقای احمداف در گذشته از فرماندهان سرشناس نیروهای مخالفان سابق دانسته می‌شد

به اعتقاد آقای عالم اف، نهادهای امنیتی توسط بازداشت حسن‌الدین دولت اف می‌خواهند به فرماندهان سابق فشار آورند.

وی افزود: "همه روزه به منطقه رشت با 5-6 کامیون "کمز" از 100 تا 200 نفر نظامیان انتقال داده می‌شوند. ما مشغول زندگی آسایشته هستیم و از این امر نگرانیم. نمی‌دانیم این همه آمادگیها برای چه است. به هر حال باید برای تأمین حفاظت خود ‌اندیشه کنیم."

این فرمانده سابق می‌گوید که آنها قصد تشنج اوضاع در منطقه را ندارند و افزود: "تنها خواستار آن هستیم که ما را بگذارند آسوده زندگی کنیم".

وی نگران است که نیروهای دولتی می‌توانند با بهانه عملیات ویژه برای پیدا و بازداشت کردن زندانیان فراری که به تاریخ 23 اوت از بازداشتگاه کمیته امنیت ملی تاجیکستان فرار کردند، علیه مخالفان سابق نیز در این منطقه اقدام کنند.

همزمان آقای عادل اف خبر داد که نظامیان اعزام شده به منطقه رشت با کمبود غذا روبرو بوده و "هر خانواده در ناحیه رشت موظف شده است برای نظامیان هر روز یک نان و پنج سامانی (واحد پول تاجیکستان) بدهد."

ولی منابع وزارت دفاع تاجیکستان چنین ادعایی را بی‌پایه خوانده و گفتند که نیروهای نظامی در مناطق مختلف کشور در عملیات بازداشت زندانیان فراری استفاده می‌شوند و مشکلی در تأمین غذای آنها وجود ندارد.

در مواردی جداگانه میرزاخوجه احمداوف نیز هشدار داده بود که در صورت اقدام نهادهای قدرتی علیه آنها، برای دفاع از خود "چاره" خواهند دید.

مطالب مرتبط