شیعیان بحرینی و زندگی در هراس

شیعیان بحرینی و زندگی در هراس
Image caption ۲۳ تن از فعالان شیعه به اتهام توطئه علیه دولت سنی مذهب مورد پیگرد قرار گرفته‌اند

یک شهروند بریتانیایی به همراه جمعی از فعالان شیعه اخیرا توسط مقامات بحرینی دستگیر شد و آنگونه که وکلیش به بی بی سی گفته، به جرم دست داشتن در راه اندازی جریانی علیه خانواده حاکم بر این کشور عربی، تحت شکنجه قرار گرفته ‌است.

جعفر الحسابی، راننده یک تاکسی ساکن لندن به همراه ۲۲ نفر دیگر، به استناد قوانین سخت‌گیرانه ضد تروریسم کشور بحرین به "تشکیل یک سازمان غیرقانونی" و برنامه ریزی برای فعالیت‌های تروریستی متهم شده است.

محمد التاجر ، وکیل آقای حسابی زمانی که این اتهام به موکل او تفهیم شد، حضور داشته اما ‌این تنها باری بوده که او اجازه دیدار با موکل خود را یافته است.

او می‌گوید "جعفرالحسابی بارها کتک خورده و پائین تنه اش (از کمر به پائین) از شدت ضرب و شتم، کبود شده است. او را از دست‌ها و پاهایش آویزان کرده‌اند، از ناحیه سر و گوش مضروب شده و وادارش کرده‌اند یک‌سره به مدت ۴۸ ساعت سرپا بایستد."

آقای حسابی در سال ۱۹۹۵ بعد از فرار از بحرین ادعا کرد که به علت پخش اعلامیه‌های ضد دولت در مسجد محل زندگی‌اش به وسیله مقامات بحرینی دستگیر و شکنجه شده است.

Image caption وکیل جعغر الحسابی می‌گوید او در حین شکنجه به شدت مضروب شده

اتهام آقای حسابی، تکنسین کامپیوتر که اکنون در لندن راننده تاکسی است، عضویت در یک تشکیلات تروریستی ا‌ست، ‌چیزی که به گفته یکی از دوستانش به هیچ وجه باورکردنی‌ نیست.

سعید شهابی، ‌دوست قدیمی او که ساکن لندن است و خود به صورت غیابی در بحرین محاکمه شده، می‌گوید :"‌من او را کاملا می‌شناسم . او آدم قانون‌شکنی نیست."

ناآرامی شیعیان

آقای حسابی به همراه همسر و پنج فرزندش در ۲۴ ژوئیه امسال برای گذراندان تعطیلات به موطن اصلی‌اش بحرین بازگشته بود.

گرچه آقای حسابی هم‌چنان از خانواده سلطنتی بحرین انتقاد می کرد اما به گفته آقای شهابی، ‌او در زمان دیدارش از بحرین جانب احتیاط را رعایت می کرد و فعالیت سیاسی نداشت. او به همراه بیش از ۲۰۰ نفر دیگر طی سلسله عملیاتی که از ۱۳ اوت امسال شروع شد، دستگیر شده است.

این دستگیری‌ها نشان‌دهنده یک تغییر مشی مهمی در دولت بحرین است که با خشم رو به تزاید اکثریت شیعه این کشور مواجه شده، ‌اکثریتی که ادعا دارد توسط خانواده سلطنتی سنی مذهب بحرین مورد تبعیض واقع شده است.

شیعیان بحرین بیکاری گسترده‌، وضعیت اسکان نامناسب و این حقیقت را که آنها از مشاغل متعدد سازمان‌های دولتی و نیز احراز پست‌های ارشد در بخش نفت و بانکداری محرومند، شاهدی بر ادعای خود در وجود یک تبعیض گسترده می‌دانند.

نزدیکان به حکومت می‌گویند که امیر بحرین و مشاوران او از دست جوانان شیعه "به ستوه آمده‌اند"؛ جوانانی که با ایجاد اغتشاش در خیابانها و آتش زدن لاستیک اتومبیل، سد معبر ایجاد می‌کنند.

تظاهرات اعتراض‌آمیز و اغتشاشات پراکنده برای سال‌های متمادی در روستاهای شیعه‌نشین وجود داشته است و نگرانی رو به رشدی در مورد کشیده شدن این تظاهرات به منامه، ‌پایتخت بحرین وجود دارد.

اکنون گفته می شود که تصمیم بر آن شده که چهره‌های شاخص مذهبی‌، سیاسی و فعالان حقوق بشر شیعه تحت تعقیب قرار بگیرند، ‌کسانی که به باور دولت به خشونت‌ها دامن می‌زنند.

بازداشت‌گاه‌های مخفی

"مرکز حقوق بشر بحرین" یک سازمان مستقل است که توسط دولت غیرقانونی اعلام شده است.نبیل رجب، ‌یکی از فعالان پرسابقه حقوق شهروندی این مرکز می‌گوید: ‌"بحرین هرگز چنین چیزی را به خود ندیده است."

او می‌گوید که دستگیرشدگان از حق دسترسی به وکیل محرومند و تا پایان محاکمه ‌آنها، به خانواده‌هایشان اجازه ملاقات داده نمی‌شود. به علاوه، آنها را در بازداشتگاههای مخفی نگاه می‌دارند.

Image caption برخوردها بین نیروهای امنیتی و فعالان شیعی در ماه‌های اخیر شدید تر شده و به خشونت گراییده است

او می‌گوید: ‌"‌این اقدام دولت غیرقانونی‌ و برخلاف قانون اساسی بحرین است." آقای رجب می گوید که بسیاری از بازداشت شدگان و نیز کسانی‌که دوره محکومیت‌شان را سپری می‌کنند، شکنجه شده‌اند، ‌این ادعایی‌ است که توسط مقامات بحرینی تکذیب شده است.

هم‌چنان که دولت بحرین به اقداماتش در مورد سرکوب آن چه که آن‌ را "‌تهدید تروریستی"‌می‌خواند، ادامه می‌دهد، شیعیان این کشور می‌گویند که در هراس زندگی می‌کنند.

یک تاجر شیعه که با من تلفنی صحبت می‌کرد، ‌می‌گفت :‌"هرنوع انتقاد از اقدامات دولت به "تروریسم" تعبیر می‌شود، حتی همین تماس تلفنی نیز از نظر آنها مصداق تروریسم است."

او در حالی که می‌خواست از او نام برده نشود، گفت: "فهرست آنها در مورد کسانی که باید دستگیر شوند، پایانی ندارد و ‌این وضعیت هراس آور است."

همسر و فرزندان آقای حسابی در بحرین مانده‌اند.

همسر آقای حسابی می‌گوید: "‌ما باید به انگلستان بازگردیم تا بچه ها بتوانند دوباره به مدرسه بروند، ‌اما برای من سخت است که بدون شوهرم بازگردم."

او شوهرش را از زمان دستگیری تاکنون ندیده است و از مقامات بریتانیا درخواست کرده که در این زمینه مداخله کرده و کاری انجام دهند.

مطالب مرتبط