کناره گیری مدیر منتقد اسلامگرایان از تلویزیون العربیه

عبدالرحمان راشد
Image caption راشد بیش از شش سال مدیر این شبکه بود

عبدالرحمان راشد، روزنامه نگار مشهور سعودی، پس از بیش از شش سال مدیریت شبکه تلویزیونی العربیه از مقام خود اعلام کناره گیری کرد، بی آنکه دلیلی برای استعفایش اعلام کند.

در محافل رسانه ای عرب، فشار دولت عربستان سعودی و اسلامگرایان دلیل این کناره گیری تلقی می شود چرا که آقای راشد هم به عنوان چهره ای لیبرال شهرت دارد، هم از مخالفان جریانهای اسلامگرای تندروست و هم مواضعی ناهمخوان با سیاستهای دولت سعودی اتخاذ می کند.

خروج عبدالرحمان راشد از العربیه، دومین رخداد مهم رسانه های عرب در سال جاری است که عامل آن به فشارهای ناشی از افزایش نفوذ اسلامگرایان در فضای رسانه ای عربی نسبت داده می شود، پیشتر هم چهار گوینده زن تلویزیون الجزیره پس از آنکه حاضر نشدند به خواسته های مدیریت این شبکه در مورد نحوه پوشش و آرایش خود تن بدهند از شغل خود کناره گیری و نسبت به آنچه رشد اسلامگرایی در این شبکه می خواندند ابراز نگرانی کردند.

گفته می شود آنچه سرانجام به کنار گذاشته شدن عبدالرحمن راشد از مدیریت تلویزیون العربیه انجامید، یکی از قسمت های برنامه ای به نام اسلام و غرب بود که بیست و سوم ماه رمضان (دوم سپتامبر) پخش شد و در آن، یکی از شرکت کنندگان میزگرد برنامه خشونت و بنیادگرایی در اسلام را زاییده وهابیت دانست و عربستان سعودی را در ترویج چنین مذهبی مقصر شمرد.

از دو روز پس از پخش این برنامه، انتشار مقالات عبدالرحمن راشد در روزنامه سعودی الشرق الاوسط هم متوقف شد، با اینکه این مقالات تقریباً همه روزه به چاپ می رسید، آقای راشد پیش از مدیریت تلویزیون العربیه، سردبیر روزنامه الشرق الاوسط بود.

الشرق الاوسط

عبدالرحمان راشد 54 سال سن دارد و در آمریکا در رشته کارگردانی سینما درس خوانده، از سال 1980 به مدت پنج سال خبرنگار روزنامه سعودی الجزیره در آمریکا بوده، سپس به لندن رفته و به مؤسسه ای سعودی پیوسته که مجموعه ای از نشریات عربی، از جمله روزنامه الشرق الاوسط و مجله المجله را منتشر می کند؛ وی ابتدا معاون سردبیر و سپس سردبیر المجله بود تا اینکه از سال 1998 سردبیری روزنامه الشرق الاوسط به او سپرده شد.

الشرق الاوسط در کنار الحیات که دفتر مرکزی هر دویشان در لندن است و هر دو مالکیت سعودی دارند، دو روزنامه مهم و اثرگذار بین المللی در جهان عربند اما خط مشی متفاوتی دارند؛ الحیات روزنامه ای حرفه ای تر و معتدلتر به شمار می رود در حالی که الشرق الاوسط روزنامه ای جنجالی تر است که گاه معیارهای حرفه ای را فدای اظهارنظرها و خبررسانیهای جنجالی می کند.

یکی از ویژگیهای الشرق الاوسط در دوره سردبیری عبدالرحمان راشد، توجه خاص این روزنامه به تحولات ایران بود. هرچند منتقدان این روزنامه، نحوه خبررسانی و تحلیل الشرق الاوسط در مورد ایران را، ضد ایرانی می دانند.

الشرق الاوسط پس از عبدالرحمان راشد هم به رویه او ادامه داد و وی نیز همچنان به عنوان نویسنده، همکار دائمی این روزنامه باقی ماند.

رقابت با الجزیره

در زمانی که زمزمه حمله آمریکا به عراق به گوش می رسید و جنگ آمریکا و متحدانش با "تروریسم" می رفت تا به سرزمینهای عربی کشیده شود، بخشی از محافل عربی نسبت به تلویزیون الجزیره که در آن دوران یکه تاز عرصه خبررسانی تلویزیونی در جهان عرب بود انتقاد می کردند و اعتقاد داشتند که این شبکه، بخصوص پس از یازدهم سپتامبر، از خط اعتدال خارج و به تریبون جریانهای ضدآمریکایی و منتقدان دولتهای عرب متحد آمریکا تبدیل شده است.

در چنین فضائی و برای رقابت با الجزیره، ولید آل ابراهیم، برادر همسر ملک فهد، پادشاه پیشین عربستان سعودی، تلویزیون العربیه را در دوبی تأسیس کرد و راه اندازی آن را به صالح قلاب، وزیر پیشین اطلاع رسانی اردن سپرد.

العربیه هفده روز پیش از حمله آمریکا به عراق روی آنتن رفت و نه ماه بعد، مدیریت آن به عبدالرحمن راشد تحویل داده شد.

'العربیة العبریة'

در دوران مدیریت عبدالرحمن راشد بر العربیه، این شبکه خبری مورد انتقاد جریانهای اسلامگرا و ضدآمریکایی در منطقه بود، تا آنجا که سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان به دلیل نحوه پوشش خبری حمله اسرائیل به لبنان در سال 2006 توسط این شبکه، آن را "العربیة العبریة" لقب داد.

در غزه و بغداد هم دفتر العربیه هدف بمبگذاری قرار گرفت، بمبگذاری دفتر این شبکه در بغداد چهار کشته و شانزده زخمی بر جای گذشت و علاوه بر آن، چند تن از خبرنگاران و کارکنان العربیه هم در عراق هدف ترور و آدم ربایی قرار گرفتند.

در ایران، در سال 2008، خبرنگار العربیه از تهران اخراج شد و پس از به راه افتادن اعتراضات سال گذشته، دفتر این شبکه در تهران توقیف و تعطیل شد.

عبدالرحمن راشد در کنار مدیریت العربیه، مالک شرکتی است که برای تلویزیون العربیه فیلمهای مستند تولید می کند.

گفته می شود که قرار است وی به زودی مدیریت مؤسسه رسانه ای دیگری را به عهده بگیرد، بخصوص اینکه امیر ولید بن طلال، یکی از امیرزادگان سعودی قصد دارد به زودی در ابوظبی شبکه خبری تازه ای به کانالهای موجود ماهواره ای عربی اضافه کند.

مطالب مرتبط