آمریکا 'فقط از یک حکومت غیرنظامی در پاکستان حمایت می کند'

ریچارد هولبروک در پاکستان به سر می برد - عکس آسوشیتدپرس
Image caption ریچارد هولبروک برای پررنگ کردن کمک های آمریکا سرگرم بازدید از پاکستان است

آمریکا این نظر را که ارتش پاکستان می تواند جایگزینی عملی برای دولت غیرنظامی باشد را رد کرده است.

دولت پاکستان به دلیل نحوه مقابله با فاجعه ناشی از سیل های گسترده به شدت مورد انتقاد بوده و در مقابل ارتش این کشور به خاطر عملیات امدادرسانی به سیل زدگان مورد ستایش قرار گرفته است.

ریچارد هولبروک فرستاده ویژه آمریکا از سیاستمداران غیرنظامی پاکستان تمجید کرد و گفت که آمریکا فقط از یک دولت منتخب غیرنظامی در پاکستان حمایت می کند.

پاکستان در تاریخ خود شاهد کودتاهای متعدد بوده و اخیرا در سال 2007 بار دیگر به حاکمیت غیرنظامی بازگشته است.

با این حال بعضی از ناظران ابراز عقیده کرده اند که سیل های ویرانگر اخیر، توام با شورشگری گسترده اسلامگرایان، اداره کشور توسط سیاستمداران غیرنظامی را به تدریج غیرممکن می کند.

آقای هولبروک که درحال بازدید از نواحی سیل زده پاکستان است به خبرنگاران گفت: "ما فقط از یک دولت غیرنظامی، که به شیوه دموکراتیک انتخاب شده باشد، حمایت می کنیم."

او افزود: "به نظر من دولت پاکستان تاکنون [در زمینه رسیدگی به بحران سیل] عالی کار کرده است و ما اینجا آمده ایم تا به هر شکلی می توانیم کمک کنیم."

با این حال او افزود که آمریکا از همکاری با ارتش پاکستان که "بخشی از این دولت" است خوشحال است.

از زمان شروع سیل ها آمریکا بزرگترین اهداکننده کمک به پاکستان بوده است. سیل بخش های وسیعی از این کشور را ویران و 18 میلیون نفر را دستخوش کرده است.

مقام های آمریکایی می گویند که این کشور بیش از 260 میلیون دلار کمک به پاکستان ارائه کرده و 18 هلی کوپتر نظامی را برای تخلیه مردم و تحویل تدارکات و مواد غذایی در اختیار این کشور قرار داده است.

آمریکا همچنین کیت های پاکسازی آب به این کشور ارسال کرده و برای کمک به جلوگیری از گسترش بیماری در اثر سیل تیم های پزشکی تشکیل داده است.

آقای هولبروک گفت که پاکستان نیازمند کمک بسیار زیاد جامعه جهانی برای برگشتن به وضعیت پیش از سیل است.

او گفت: "این وضعیت حداقل دو مرحله دارد: یکی مرحله کمک رسانی فوری که اکنون در آن هستیم و بعد مرحله بازسازی. مرحله بازسازی خیلی زمان خواهد برد - ابعاد ویرانی عظیم است."

او افزود: "تخمین ها از میزان هزینه به ده ها میلیارد دلار می رسد. اما اکنون فقط باید بکوشیم که مردم سر پای خود بایستند. آب باید پس بشیند. باید ببینیم چه تعداد پل و جاده تخریب شده و باید به پاکستان کمک کنیم این مشکل را حل کند."

فرستاده آمریکا اظهار عقیده کرد که سیل کلیه پیشرفت های اقتصادی در پاکستان را از میان برده است.

آقای هولبروک این موضوع را که آمریکا فقط در تلاشی برای تقویت نبرد علیه پیکارجویان اسلامگرا در پاکستان و افغانستان به اسلام آباد کمک می کند رد کرد.

او گفت: "این یک تلاش انساندوستانه است و ما قصد داریم شاهد باشیم که این کشور حیرت انگیز و مردمش این دوره سخت را پشت سر بگذارند."

بنابه آمارهای سازمان ملل سیل های ناشی از توفان های موسمی که شش هفته قبل شروع شد باعث شده است 10 میلیون نفر بی سرپناه شوند.

گفته می شود که هم اکنون هشت میلیون نفر از مردم این کشور با تکیه بر کمک ها زندگی می کنند.

مطالب مرتبط