کلینتون در رام الله با عباس دیدار کرد

ملاقات سه جانبه در بیت المقدس
Image caption دیدار خانم کلینتون با آقای عباس به دنبال دو روز مذاکره مستقیم اسرائیلیان و فلسطینیان در بیت المقدس، انجام می گیرد

در حالی که ایالات متحده به تلاش های خود برای پیشبرد دور تازه مذاکرات صلح خاورمیانه ادامه می دهد، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه این کشور، با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در شهر رام الله کرانه باختری رودن اردن ملاقات کرد.

این دیدار به دنبال دو روز مذاکره مستقیم میان رهبران اسرائیل و فلسطینی در بیت المقدس، انجام می شود.

در این مذاکرات، دو طرف به مسائلی پرداخته اند که نقطه ثقل خصومت های آنها بوده است. بعد از این مذاکرات، آقای عباس بار دیگر گفت اگر توقف موقت ساخت شهرک های یهودی نشین تمدید نشود، او گفتگوها را ترک می کند.

جزئیاتی که در باره محتوای گفتگوها برملا شده، محدود است اما آمریکا تاکید دارد که پیشرفت حاصل شده است.

خانم کلینتون بعد از ملاقات با آقای عباس به اردن رفت تا با ملک عبدالله گفتگو کند.

جورج میچل، نماینده آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه نیز راهی سوریه و لبنان است.

او در دمشق با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه ملاقات خواهد کرد و هدف از این دیدار کمک به احیای روابط سوریه و اسرائیل است.

در همین حال، به دنبال حمله پیکارجویان فلسطینی با راکت و خمپاره به اسرائیل، جنگنده های این کشور دست به دو حمله جداگانه در غزه زده اند.

از دو هفته پیش که دور تازه مذاکرات مستقیم صلح در شرم الشیخ مصر آغاز شد، خشونت ها در منطقه رو به افزایش بوده است.

'پیشرفت در مذاکرات'

جورج میچل گفت که رهبران اسرائیل و فلسطینی در مذاکرات روز چهارشنبه (15 سپتامبر)، در ارتباط با حل مناقشه بر سر شهرک های یهودی نشین کرانه باختری تا حدی پیشرفت داشته اند.

اسرائیل تا کنون حاضر نشده است توقف موقت گسترش این شهرک ها را که در تاریخ 26 سپتامبر موعد آن سر می آید، تمدید کند.

اما نماینده آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه گفت رهبران اسرائیل و فلسطینی به موضوعات مهمی که باعث اختلاف عمیق و ریشه ای دو طرف در چند دهه گذشته شده مانند امنیت اسرائیل، مرزهای کشور فلسطینی، سرنوشت پناهندگان فلسطینی و وضعیت بیت المقدس پرداخته و رسیدگی کرده اند.

او گفت: "آنها مسائل دشوار را برای پایان مذاکرات نگه نداشته اند. به باور ایالات متحده همین موضوع قویا نشان می دهد که آنها به ممکن بودن صلح اعتقاد دارند."

حدود نیم میلیون یهودی در بیش از صد شهرک که از زمان اشغال اراضی فلسطینی در کرانه باختری و شرق بیت المقدس در سال 1967 ساخته شده است، زندگی می کنند.

بنا به قوانین بین المللی این شهرک ها غیرقانونی هستند.

مطالب مرتبط