دستکاری یک عکس خبری به نفع حسنی مبارک

اوباما در شرم الشیخ
Image caption تصویر اصلی اوباما را جلوتر و مبارک را عقب تر از بقیه نشان می دهد

الاهرام، پرشمارگانترین و پرسابقه ترین روزنامه مصر، به دلیل چاپ عکسی که به عمد دستکاری شده مورد حمله و انتقاد شدید محافل رسانه ای قرار گرفته است.

این روزنامه در صفحه ششم شماره روز سه شنبه خود در نوشته ای به مناسبت آغاز مذاکرات صلح در بندر شرم الشیخ مصر، عکسی چاپ کرد که در آن، حسنی مبارک رئیس جمهور مصر در جلو حرکت می کند و باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، ملک عبدالله پادشاه اردن و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی پشت سرش او را روی فرش قرمز همراهی می کنند، در حالی که در عکس اصلی، باراک اوباما پیشاپیش همه راه می رود و حسنی مبارک آخرین نفر پشت سر اوست.

این عکس که دو هفته پیش در واشنگتن گرفته شده بود در مقاله ای تحت عنوان "راه شرم الشیخ" به قلم عبدالمنعم سعید، رئیس هیئت مدیره مؤسسه رسانه ای الاهرام چاپ شد، در شرح عکسی که زیر آن چاپ شد آمده بود: مصر به رهبری حسنی مبارک میزبان دور جدیدی از مذاکرات اسرائیلیها و فلسطینیان در شرم الشیخ است.

Image caption تصویر دستکاری شده حسنی مبارک را جلوتر از همه نشان می دهد

آنچه باعث لو رفتن دستکاری عکس شد این بود که عکس اصلی را عکاس خبرگزاری آسوشیتدپرس گرفته بود و این عکس از طریق خروجی این خبرگزاری در دسترس همه رسانه های جهان قرار داشت.

انتقاد به روزنامه الاهرام بر سر دستکاری این عکس هم جنبه جهانی داشت و این اقدام غیرحرفه ای مورد نقد و حتی استهزاء رسانه های کشورهای مختلف، بویژه کشورهای عربی و همچنین مطبوعات مصر قرار گرفت.

جنبش جوانان ششم نیسان (ششم آوریل) که از گروههای مخالف حکومت مصر است بیانیه ای صادر و اعلام کرد که کار حکومت "فاسد" مصر به جایی کشیده که به چنین اقدامات غیرحرفه ای در مطبوعات خود دست می زند.

روزنامه الاهرام در مورد دستکاری این عکس هیچ توضیحی نداد اما در نسخه اینترنتی خود این عکس را حذف کرد و به جای آن عکس دیگری قرار داد.

مطالب مرتبط