انتقاد پاپ از 'سکولاریسم تهاجمی' در جامعه بریتانیا

پاپ در گلاسکو
Image caption بیش از هفتاد هزار نفر در مراسم عشای ربانی پاپ در گلاسکو شرکت کردند

پاپ بندیکت در سفر خود به بریتانیا در اظهاراتی جنجالی هشدار داد اشکال تهاجمی سکولاریسم به ارزش های سنتی احترام نمی گذارد.

وی گفت تجربه رژیم های تمامیت خواه در قرن بیستم برای حذف خدا حاوی "درس حساس" مداراست.

این اظهارات واکنش های متعددی در بریتانیا برانگیخته است.

انجمن ملی سکولار بریتانیا طی بیانیه ای گفت سخنان پاپ صحیح نیست و هویت سکولار جامعه این کشور که بر خلاف کلیسا علیه زنان و همجنس گرایان تبعیض اعمال نمی کند باید ستایش شود نه انتقاد.

پاپ گفت: "بریتانیا که امروز تلاش می کند جامعه ای مدرن و چند فرهنگی بشود باید به احترام خود به ارزش های سنتی که سکولاریسم تهاجمی تحمل نمی کند ادامه دهد."

ساعاتی بعد پاپ در حضور بیش از 70 هزار نفر از مردم در مراسم عشای ربانی شهر گلاسکو در اسکاتلند گفت: "عده ای بدنبال بیرون راندن اعتقادات مذهبی از گفتمان عمومی، محدود کردن آن به حریم فردی یا خطرناک جلوه دادن آن برای برابری و آزادی هستند."

او گفت: "در واقع این دین است که حافظ آزادی حقیقی است."

اظهارات او مبنی بر اینکه آلمان نازی بدنبال کنار نهادن مفاهیم الهی از جامعه بود واکنش شدید برخی گروه های آتئیست (که اعتقادی به خدا ندارند) را برانگیخته است.

برخی از این گروه ها همچون انجمن انسانگرایی بریتانیا یکی انگاشتن ایدئولوژی نازی با عدم اعتقادات دینی را افترا آمیز دانسته اند.

این اولین "سفر رسمی" رهبر کلیسای کاتولیک به بریتانیا طی ۲۸ سال گذشته محسوب می شود و طی آن، پاپ در مراسم مختلف با حضور مقامات دولت این کشور شرکت می کند.

پاپ بندیکت شانزدهم که برای دیداری چهار روزه از بریتانیا روز پنجشنبه وارد اسکاتلند شد، در فرودگاه توسط دوک ادینبورگ، همسر ملکه بریتانیا مورد استقبال رسمی قرار گرفت

موضع کلیسای کاتولیک در قبال سقط جنین و همجنسگرایی، رسوایی های سوءاستفاده جنسی کشیشان از کودکان در نقاط مختلف جهان و هزینه ای که سفر رسمی پاپ بندیکت برای مالیات دهندگان بریتانیایی در بر داشته، باعث شده این دیدار مخالفت زیادی را برانگیزد و تقاضا برای بلیط های شرکت در مراسمی که با حضور پاپ برگزار می شود نیز زیاد نباشد .

مطالب مرتبط