آلمان اظهارات سارکوزی درباره برچیدن اردوگاه کولی ها را تکذیب کرد

مرکل و سارکوزی
Image caption سخنگوی خانم مرکل می گوید دو رهبر اصلا در این باره حرف نزده اند

سخنگوی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان سخنان نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه درباره برچیدن اردوگاه های کولی های روما را تکذیب کرده است.

فرانسه از ماه اوت حدود 200 سکونتگاه روماها را برچیده و حدود هزار نفر از ساکنان آنها را به رومانی و بلغارستان اخراج کرده است.

اجلاس سران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در بروکسل آغاز شد و مساله اخراج کولی های روما از فرانسه بر این اجلاس سایه افکنده است.

آقای سارکوزی به یک کنفرانس خبری گفت که خانم مرکل به او گفته است که قصد دارد با دنبال کردن سیاست فرانسه، اقدام به برچیدن اردوگاه های روما کند.

او پیش بینی کرد که این اقدام باعث تلاطم سیاسی در آلمان شود.

اما سخنگوی خانم مرکل با قاطعیت گفت که دو رهبر در جریان اجلاس یا در حاشیه آن درباره اردگاه های روما حرف نزده اند چه رسد به اینکه از برچیدن آنها صحبت کرده باشند.

با این که فرانسه در چند سال اخیر هزاران کولی روما را اخراج کرده، این روند را به عنوان بخشی از عملیات مهار اردوگاه های غیرقانونی در این کشور در یک ماه گذشته شدت بخشیده است.

آقای سارکوزی پیشتر در همین زمینه با کمیسر قضایی اتحادیه اروپا درگیری لفظی پیدا کرد.

ویوین ردینگ کمسیر قضایی اتحادیه اروپا پیشتر در هفته جاری تلویحا اقدام فرانسه در اخراج کولی ها را با سرکوب ها در آلمان نازی مقایسه کرده بود.

اما آقای سارکوزی به شدت از اظهارات خانم ردینگ ابراز عصبانیت کرد.

او گفت: "کلمات زننده و شرم آوری که به کار گرفته شد - جنگ جهانی دوم، یادآوری مساله یهودیان - عمیقا ما را تکان داد."

آقای سارکوزی سپس مشاجره پرحرارتی با خوزه مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا داشت.

اوآنا لانگسکو خبرنگار بی بی سی در بروکسل می گوید که این نزاع بی سابقه ای میان بروکسل و پاریس است.

آقای باروسو گفت تشخیص می دهد که بعضی اظهارات تند بوده است اما اصرار ورزید که تبعیض علیه اقلیت های قومی غیرقابل قبول است.

خانم ردینگ، کمیسر قضایی اتحادیه اروپا، روز سه شنبه (14 سپتامبر)، اخراج کولی های روما توسط فرانسه را محکوم و آن را شرم آور توصیف کرده بود.

او گفته بود به کمیسیون اروپا توصیه خواهد کرد به مساله اخراج کولی ها رسیدگی کند و افزود که این پرونده بعدا به دادگاه دادگستری اروپایی در لوکزامبورگ ارجاع خواهد شد.

هفته گذشته نمایندگان کمیسیون اروپا از این که این نهاد مانع اخراج کولی ها نشده انتقاد کرده بودند.

فرانسه متهم شده که قوانین اتحادیه اروپا را که تبعیض بر اساس قومیت یا ملیت را منع می کند، نقض کرده است.

مطالب مرتبط