چند دستگیری در جریان سفر پاپ به بریتانیا

Image caption پلیس می گوید با تماس تلفنی به این نیروها هشدار داده شده بود که این افراد ممکن است برای امنیت جانی پاپ خظر آفرین باشند

پلیس مبارزه با اقدامات تروریستی در لندن پنج نفر را در ارتباط با طرح هایی که ظن می رود توطئه علیه سفر رسمی پاپ بندیکت شانزدهم به بریتانیا بوده، دستگیر کرده است.

این نیروها می گویند علیه افرادی مشخص تهدیداتی مطرح شده بود که به اعتقاد پلیس یکی از آنها پاپ بوده است.

مظنونانی که دستگیر شده اند در قالب رفتگر در ناحیه ای تردد می کرده اند که قرار است پاپ امروز (جمعه، 17 سپتامبر)، از آن دیدن کند.

آنها وقتی روز جمعه با لباس رفتگری برای کار به این محل آمدند، بازداشت شدند.

اغلب بازداشت شدگان اهل الجزایر هستند اما برای مسئولان قبلا افرادی نشناس بوده اند.

پلیس می گوید با تماس تلفنی به این نیروها هشدار داده شده بود که این افراد ممکن است برای امنیت جانی پاپ خظر آفرین باشند.

اما پلیس مبارزه با اقدامات تروریستی هنوز هیچ مدرک قابل ملاحظه ای که نشان دهد جان پاپ در خطر بوده، به دست نیاورده است.

سخنگوی واتیکان گفت پاپ به تدابیر امنیتی در بریتانیا اطمینان دارد از سفرش به بریتانیا لذت برده است و هر کجا رفته با استقبال گرم مواجه شده است.

دیدار از مدارس کاتولیک

Image caption سه هزار دانش آموز مدارس کاتولیک بریتانیا برای دیدن پاپ گرد آمدند

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کلیسای کاتولیک، در دومین روز دیدارش از بریتانیا نقش مدارس کاتولیک در فراهم کردن محیطی امن برای کودکان و ارائه تحصیل علم با کیفیت بالا برای آنها را ستوده است.

او در مراسمی که با شرکت سه هزار دانش آموز مدارس کاتولیک بریتانیا در روز جمعه (17 سپتامبر)، در لندن برگزار شد، شرکت کرد.

روز پنجشنبه (16 سپتامبر)، پاپ اذعان کرد که واکنش کلیسای کاتولیک به افشای سوءاستفاده های جنسی از کودکان توسط شماری از کشیشان، سریع نبوده است.

امروز قرار است او با رهبران مذاهب غیر مسیحی از جمله عالی رتبه ترین خاخام یهودیان و یکی از روحانیون ارشد مسلمان در بریتانیا ملاقات و گفتگو داشته باشد.

دیوید ویلی، گزارشگر بی بی سی که همراه پاپ در بریتانیا سفر می کند، ضمن غیرعادی توصیف کردن این ملاقات می گوید این دیدار در خانه ای تاریخی برگزار می شود.

آنها قرار است در ساختمانی ملاقات کنند که پیش از این به سر رابرت والپل، اولین نخست وزیر بریتانیا تعلق داشته است.

در ادامه روز پاپ بندیکت با اسقف اعظم کانتربوری، رهبر کلیسای انگلیکان، در مراسمی تحت عنوان کلیسای جهانی شرکت می کند.

این مراسم در اقامتگاه دکتر روان ویلیامز در لندن برگزار می شود.

گزارشگر بی بی سی می گوید گردانندگان سفر پاپ به انگلستان امروز را روزی برای درک بهتر و دو طرفه میان کاتولیک ها و انگلیکان ها در نظر گرفته اند.

به گفته گزارشگر بی بی سی گفتگو و تعامل مذهبی میان کلیساهای کاتولیک و انگلیکان بیش از چهل سال است که در جریان بوده است اما برای استقرار مجدد اتحاد میان دو طرف که پنج قرن پیش و همزمان با اصلاحات شکسته شد، هنوز راه درازی در پیش است.

ایراد سخنرانی برای رهبران جامعه مدنی در کاخ وستمینستر از دیگر برنامه هایی است که برای سفر پاپ به لندن در نظر گرفته شده است.

دیوید کامرون، نخست وزیر دولت ائتلافی بریتانیا، و چهار تن از نخست وزیران اسبق این کشور از جمله مدعوین این گردهمایی خواهند بود.

پاپ بندیکت در سفر خود به بریتانیا در اظهاراتی جنجالی هشدار داد اشکال تهاجمی سکولاریسم به ارزش های سنتی احترام نمی گذارد.

وی گفت تجربه رژیم های تمامیت خواه در قرن بیستم برای حذف خدا حاوی "درس حساس" مداراست.

این اظهارات واکنش های متعددی در بریتانیا برانگیخته است.

انجمن ملی سکولار بریتانیا طی بیانیه ای گفت سخنان پاپ صحیح نیست و از هویت سکولار جامعه این کشور که بر خلاف کلیسا علیه زنان و همجنس گرایان تبعیض اعمال نمی کند باید ستایش شود نه انتقاد.

پاپ گفت: "بریتانیا که امروز تلاش می کند جامعه ای مدرن و چند فرهنگی بشود باید به احترام خود به ارزش های سنتی که سکولاریسم تهاجمی تحمل نمی کند ادامه دهد."

ساعاتی بعد پاپ در حضور بیش از 70 هزار نفر از مردم در مراسم عشای ربانی شهر گلاسکو در اسکاتلند گفت: "عده ای بدنبال بیرون راندن اعتقادات مذهبی از گفتمان عمومی، محدود کردن آن به حریم فردی یا خطرناک جلوه دادن آن برای برابری و آزادی هستند."

او گفت: "در واقع این دین است که حافظ آزادی حقیقی است."

اظهارات او مبنی بر اینکه آلمان نازی بدنبال کنار نهادن مفاهیم الهی از جامعه بود واکنش شدید برخی گروه های آتئیست (که اعتقادی به خدا ندارند) را برانگیخته است.

برخی از این گروه ها همچون انجمن انسانگرایی بریتانیا یکی انگاشتن ایدئولوژی نازی با عدم اعتقادات دینی را افترا آمیز دانسته اند.

این اولین "سفر رسمی" رهبر کلیسای کاتولیک به بریتانیا طی ۲۸ سال گذشته محسوب می شود و طی آن، پاپ در مراسم مختلف با حضور مقامات دولت این کشور شرکت می کند.

پاپ بندیکت شانزدهم که برای دیداری چهار روزه از بریتانیا روز پنجشنبه وارد اسکاتلند شد، در فرودگاه توسط دوک ادینبورگ، همسر ملکه بریتانیا مورد استقبال رسمی قرار گرفت

موضع کلیسای کاتولیک در قبال سقط جنین و همجنسگرایی، رسوایی های سوءاستفاده جنسی کشیشان از کودکان در نقاط مختلف جهان و هزینه ای که سفر رسمی پاپ بندیکت برای مالیات دهندگان بریتانیایی در بر داشته، باعث شده این دیدار مخالفت زیادی را برانگیزد و تقاضا برای بلیط های شرکت در مراسمی که با حضور پاپ برگزار می شود نیز زیاد نباشد.

خودروی ویژه حمل پاپ

مطالب مرتبط