پلیس لهستان رهبر جدایی طلبان چچن را آزاد کرد

زاکایف
Image caption آقای زاکایف از سال 2002 به عنوان پناهنده سیاسی در بریتانیا زندگی می کند

پلیس لهستان احمد زاکایف، یکی از رهبران ارشد جدایی طلبان چچن را که روز گذشته (17 سپتامبر) بازداشت کرده بود، آزاد کرده است.

بازداشت آقای زاکایف براساس حکم دستگیری بین المللی او، که از سوی مقامات روسیه صادر شده، صورت گرفته بود.

دادگاه لهستان گفت که تصمیم آزادی آقای زاکایف با در نظر گرفتن این که در سال 2003 دولت بریتانیا به وی پناهندگی سیاسی داده، گرفته شده است زیرا تصمیمی که یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اتخاذ می‌کند در سایر کشورهای عضو اتحادیه نیز اعتبار دارد.

آقای زاکایف از حکم دادگاه استقبال کرد و گفت روشن است که لهستان به ارزش های دموکراتیک احترام می گذارد.

احمد زاکایف، هنگامی دستگیر شد که برای شرکت در کنگره دو روزه گروهی از تبعیدیان چچن به لهستان سفر کرده بود.

پس از بازداشت آقای زاکایف، یان روستوسکی، وزیر دارایی لهستان گفته بود حتی اگر دادگاه تصمیم به استرداد وی بگیرد، هنوز دولت می تواند مداخله کند.

دولت روسیه جدایی طلبان چچن و شخص آقای زاکایف را به ارتکاب اقدامات تروریستی متهم کرده و با صدور حکم بازداشت وی، از تمامی کشورها خواسته است او را دستگیر کرده و به این کشور تحویل دهند.

در مسکو، رئیس کمیته امور بین المللی در دوما، مجلس سفلای پارلمان روسیه، هشدار داد که هر گونه کوتاهی لهستان در رعایت قوانین بین المللی مشکل ایجاد خواهد کرد.

در سال ۲۰۰۳، دادگاهی در بریتانیا، یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، درخواست روسیه برای استرداد آقای زاکایف را رد کرد.

قاضی این دادگاه گفته بود در صورت تحویل احمد زاکایف به روسیه، احتمال دارد مورد شکنجه و برخورد خشونت آمیز قرار گیرد و از محاکمه عادلانه برخوردار نشود.

ولی دادستان کل روسیه قول داده بود که در صورت استرداد آقای زاکایف، محاکمه وی منصفانه برگزار خواهد شد.

احمد زاکایف و خانواده او از سال ۲۰۰۲ در بریتانیا سکونت دارند و او با در دست داشتن گذرنامه بین المللی پناهندگی، از امکان سفر به کشورهای مختلف برخوردار است.

مطالب مرتبط