عذرخواهی پاپ از قربانیان آزار جنسی کشیش های کاتولیک

پاپ و کامرون
Image caption پاپ بندیکت در سومین روز سفر خود به بریتانیا با دیوید کامرون نخست وزیر این کشور ملاقات کرد

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان که به بریتانیا سفر کرده از کسانی که مورد آزار جنسی کشیش های کاتولیک قرار گرفته اند عذرخواهی کرد.

پاپ بندیکت در جریان مراسم دعای جمعی در کلیسای وست مینستر، تاسف عمیق خود را از 'جنایات ناگفتنی' کشیش های کاتولیک ابراز کرد و گفت این گناهان موجب شرمساری و سرافکندگی تمام کلیسا شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که "قدرت مرحمت حضرت عیسی و فداکاری های او برای مصالحه" التیام بخش دردهای قربانیان آزار جنسی بوده و صلح و آرامش را به زندگی آنان بازگرداند.

پاپ همچنین از کسانی که خواسته اند به نحو درست با این مسئله برخورد کنند تشکر کرد و از همه خواست با قربانیان آزار جنسی همدردی کرده و باکشیش هایشان همبستگی داشته باشند.

این اظهارات، صریح ترین عذرخواهی علنی پاپ از رسوایی آزار جنسی کودکان توسط کشیشان کاتولیک است.

روز پنجشنبه (16 سپتامبر)، پاپ اذعان کرده بود که واکنش کلیسای کاتولیک به افشای سوءاستفاده های جنسی از کودکان توسط شماری از کشیشان، سریع نبوده است

پیشتر، پاپ در سومین روز دیدار خود از بریتانیا با دیوید کامرون، نخست وزیر و سایر سیاستمداران ارشد این کشور ملاقات کرده بود.

وی همچنین در مراسم دعا در فضای باز در هاید پارک لندن شرکت خواهد کرد.

پیش بینی می شود که عده بی شماری در مراسم دعای جمعی پاپ شرکت کنند.

در همین حال، قرار است یک راهپیمایی توسط کسانی که با سفر پاپ به بریتانیا مخالفند، برگزار شود.

موضع کلیسای کاتولیک در قبال سقط جنین و همجنسگرایی، رسوایی های سوءاستفاده جنسی کشیشان از کودکان در نقاط مختلف جهان، حمله پاپ به سکورلاریسم، و هزینه ای که سفر رسمی پاپ بندیکت برای مالیات دهندگان بریتانیایی در بر داشته، باعث شده این دیدار مخالفت زیادی را برانگیزد.

پاپ بندیکت در سفر خود به بریتانیا در اظهاراتی جنجالی هشدار داده بود که اشکال تهاجمی سکولاریسم به ارزش های سنتی احترام نمی گذارد.

انجمن ملی سکولار بریتانیا در واکنش به این اظهارات طی بیانیه ای از سخنان پاپ انتقاد کرده و گفته است از هویت سکولار جامعه بریتانیا که به اعتقاد این انجمن بر خلاف کلیسا علیه زنان و همجنسگرایان تبعیض اعمال نمی‌کند، باید ستایش شود نه انتقاد.

مطالب مرتبط