وحشت از "تلفن شیطان" در سودان

مردم سودان این روزها فقط از یک چیز حرف می‌زنند. در میان آنها شایعه شده است که از محلی ناشناس به برخی از افراد تلفن می‌شود، و اگر آنها تلفن را جواب بدهند، از طریق جریان برق بلافاصله جان خود را از دست می‌دهند.

با این که این شایعه عجیب به نظر می‌رسید اما در مدتی کوتاه در سراسر سودان پخش شد و همه مردم را به وحشت فرو برد.

گفته می‌شود که این ماجرا نخست در میان عده‌ای از مردم شایع شد، اما سپس یکی از روزنامه‌ها با انتشار خبر، آن را در تمام جامعه منتشر کرد. روزنامه مزبور گزارش داده بود که عده زیادی در جنوب کشور پس از دریافت تلفن‌هایی مشکوک از شماره‌هایی مرموز جان خود را از دست داده‌اند.

مردم به دوستان و آشنایان خود هشدار می‌دهند که نباید به هیچ تلفن ناشناسی جواب بدهند.

خبرنگاران بی‌بی‌سی می گویند در روزهای حساسی که قرار است سرنوشت جنوب کشور تعیین شود، مردم از سیاست دوری گرفته و تنها از تلفن‌های مرموزی حرف می‌زنند که جان مردم را تهدید می‌کنند.

آتش در کاهدان

بسیاری از شهروندان سودان خطر "تلفن مرموز" را باور دارند و از آن احساس وحشت می‌کنند.

برخی از مردم در ظاهر خطر را جدی نمی‌گیرند، اما خود از جواب دادن به هر تلفن ناشناسی خودداری می‌ورزند و به اطرافیان خود توصیه می‌کنند که به تلفن‌های ناشناس جواب ندهند.

در سودان تمام سایت‌های اینترنتی از خطر "تلفن مرموز" گزارش داده‌اند و گفته می‌شود که این شایعه مانند آتشی در کاهدان در تمام سطح جامعه منتشر شده است.

عده‌ای گفته‌اند که "تلفن مرگبار" به شیطان تعلق دارد و کد کشوری آن شماره ۴۴ است که پیش‌شماره بریتانیا است.

"نشان عدم امنیت"

شایعه مربوط به "تلفن مرموز" چنان رواجی پیدا کرده است که اداره مخابرات سودان با انتشار اطلاعیه‌ای آن را تکذیب کرد و گفت که از نظر فنی غیرممکن است.

مهندس نادر جیلانی، معاونت اداره ارتباطات تلفنی سودان به بی‌بی‌سی گفته است که این شایعه نمی‌تواند پایه و منطق داشته باشد.

به گفته مهندس جیلانی ارتباطات تلفنی موبایل در شبکه مخابرات سودان مطابق استانداردها و فن‌آوری رایج در تمام کشورها شکل گرفته و از هر نظر امن و بی‌خطر است.

او همچنین گفته است که هیچ مورد مشخصی دیده نشده است که وجود این خطر را ثابت کند.

گفته می‌شود که شایعه "تلفن شیطانی" پیش از این در چند کشور دیگر آفریقایی نیز رواج یافته بود.

دکتر اشرف ادهم استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه نیلین عقیده دارد که جامعه سودان به خاطر وضعیت ناامن سیاسی و بحران‌های مداوم اجتماعی در برابر شایعه‌های عجیب و ناموجه آسیب‌پذیر شده است.

این جامعه‌شناس سودانی به بی‌بی‌سی گفته است افرادی که به زندگی و آینده خود امید زیادی ندارند، به سادگی دستخوش وحشت‌های نامعقول می‌شوند و از آینده وحشت می‌کنند.

در سال‌های گذشته شایعه‌هایی مبنی بر مرگ چند نفر از رجال سیاسی سودان در جامعه پیچید، اما بعد معلوم شد که این شایعه‌ها هیچ پایه و اساسی نداشته است.

همچنین چند سال پیش در سودان شایعه شد که در غرب آفریقا افرادی با قوای شیطانی زندگی می‌کنند که مردان باید از دست دادن با آنها خودداری کنند، زیرا بلافاصله آلت تناسلی خود را از دست می‌دهند.