چند مقام دولتی فیلیپین در فهرست متهمان گروگانگیری

Image caption رییس سابق پلیس فیلیپین، شهردار مانیل، دو خبرنگار و سه شبکه خبری داخلی از جمله متهمان پرونده مرگ گروگانها هستند

بنیگنو آکوئینو، رییس جمهوری فیلیپین می گوید هیاتی که در مورد گروگانگیری ماه گذشته در یک اتوبوس تحقیق می کند، اتهاماتی را علیه دست کم ۱۲ نفر شامل چند مقام عالی رتبه و تعدادی از خبرنگاران مطرح کرده است.

در جریان این گروگانگیری هشت توریست چینی کشته شدند. این موضوع موجب انتقادهای شدیدی در فیلیپین و چین نسبت به عملکرد پلیس در نجات گروگان ها شد.

نام رییس سابق پلیس فیلیپین، شهردار مانیل، دو خبرنگار و سه شبکه خبری داخلی در فیلیپین در فهرست کسانی قرار دارد که این هیات تحقیق، پیشنهاد مجازات آنها را مطرح کرده است.

اکنون رییس جمهوری فیلیپین می گوید یک تیم قضایی در مورد اتهامات قابل طرح در مورد این گروه تصمیم گیری خواهد کرد.

از پلیس به دلیل ناتوانی در مهار ماجرای گروگانگیری انتقاد شده است.

رسانه ها هم به خاطر پخش زنده این گروگانگیری از آغاز تا پایان مورد سرزنش قرار گرفته اند.

فرد گروگانگیر با دسترسی به تلویزیون در داخل اتوبوس، توانسته بود تمام عملیات پلیس را مشاهده کند.

او حتی تصویر دستگیری برادرش را هم دید. مسئولان می گویند احتمالا دیدن این صحنه، گروگانگیر را ترغیب به تیراندازی به سوی گروگان ها کرده است.

اشتباهات پلیس فیلیپین در این عملیات که به کشته شدن گردشگران هنگ کنگی منجر شد، به روابط فیلیپین و چین لطمه وارد کرده است.

اما آقای آکوئینو امیدوار است که اکنون با ارسال نسخه ای از گزارش هیات تحقیق به مقامات چینی و بررسی پیشنهادهای صورت گرفته در آن، روابط دو کشور بار دیگر به حالت عادی بازگردد.

قرار است رییس جمهوری فیلیپین دوشنبه این هفته در سفر به واشنگتن در مورد موقعیت های تجاری برای بهبود اوضاع اقتصادی کشورش بحث و گفتگو کند.

اما در عین حال احتمال دارد او در جریان این سفر، و پس از آنکه عملکرد ضعیف پلیس این کشور در رسانه های جهان منعکس شد، تمام تلاش خود را به کار بندد تا تصویر این کشور را در اذهان عمومی اصلاح کند.

مطالب مرتبط