محدودیت آمد و شد در منطقه رشت تاجیکستان

Image caption منطقه کوهستانی رشت در سالهای 1992-1997 از محل اصلی درگیریهای جنگ داخلی در تاجیکستان بود

در پی کشته شدن 23 تن از نیروهای دولت به اثر حمله افراد مسلح در ناحیه رشت در شرق تاجیکستان در رفت و آمد مردم و حرکت وسایل نقلیه در این منطقه محدودیت های ایجاد شده است.

طبق دستور نظامیان از ساعت هشت شام تا ساعت شش صبح گشت و گذار کلیه ساکنان در حدود ناحیه ممنوع شده است.

گفته می‌شود، این تدبیر به منظور تضمین امنیت شهروندان در جریان عملیات جستجوی مهاجمان کامیونهای نظامیان در دره کمراب اتخاذ شده است.

روز یکشنبه 19 سپتامبر بر اثر حمله افراد مسلح به کاروان نیروهای ارتش 23 تن از این نیروها کشته و دهها تن دیگر ناپدید و زخمی شدند. دولت گروه های تندرو اسلامی را مسئول این حمله خوانده است.

دولت تاجیکستان می گوید طرفداران عبالله رحیم اف ملقب به ملا عبدالله و علی الدین دولت اف ملقب به علی بیدک دو تن از فرماندهان اتحاد مخالفین در زمان جنگ داخلی در این حمله را انجام داده اند.

در همین حال مسئولان ستاد وزارت کشور تاجیکستان به این سؤال که آیا در وادی رشت وضع فوق العاده اعلان شده است یا خیر، پاسخ منفی داده و می‌گویند که اعلام وضع فوق العاده فقط از اختیارات رئیس جمهور است.

با این وجود، یک منبع امنیتی تاجیکستان می‌گوید، هرچند در ناحیه رشت "وضع فوق العاده" اعلان نشده است، اما در آمد و رفت مردم در این منطقه رشت به صورت غیررسمی محدودیت اعمال شده است. وی گفت هدف از این امر تأمین امنیت ساکنان و انجام عملیات بازداشت مهاجمان در این ناحیه و زندانیان فراری است.

صاحب‌نظران می‌گویند، در شرایط فعلی اعمال محدودیت و تشدید امنیت در ناحیه رشت امر ضروریست، ولی به دلیل پیامدهای سیاسی داشتن اعلام رسمی وضع فوق العاده محدودیت رفت و آمد در اینجا به صورت غیررسمی انجام می‌شود.

به اعتقاد کارشناسان، اعلام رسمی وضع فوق العاده می‌تواند، ساکنان تاجیکستان و کشورهای منطقه را نگران سازد.

حمله افراد مسلح به کامیونهای نظامیان باعث تشنج اوضاع در منطقه رشت شده است

منابع حکومت ناحیه رشت از اظهار نظر در این باره خودداری کردند. اما برخی از ساکنان منطقه می‌گویند، به آنها دستور داده شده است که از ساعت هشت شام تا ساعت شش صبح گشت و گذار نکنند.

در همین حال، عالم عادلاف، یک تن از فرماندهان نیروهای مخالف سابق دولت این خبر را تأیید کرد و گفت که در حرکت وسایل نقلیه در حدود منطقه نیز محدودیتها ایجاد شده و گذشته از این، برخی نظامیان خودروهای خصوصی ساکنان را برای انجام وظایف خود استفاده می‌کنند.

"اقرار" یا "اعترافهای" تلویزیونی"

در همین حال، شام دوشنبه 20 سپتامبر، شبکه اول تلویزیون دولتی تاجیکستان نواری را از صحبتهای حسن‌الدین دولت اف، برادر "علی بیدک" به نمایش گذاشت.

حسن‌الدین دولت اف 33-ساله، یک فعال حزب نهضت اسلامی تاجیکستان و عضو مجلس محلی ناحیه رشت روز 10 سپتامبر در دوشنبه از سوی مأموران امنیتی بازداشت شده بود.

آقای دولت اف در این سخنان تلویزیونی می‌گوید که برادرش به کامیونهای وزارت دفاع در دره کمراب حمله کرده است.

مسئولان حکومت رشت می‌گویند که حالا وضعیت در منطقه آرام است.

وی می‌فزاید که مدت چند سال اخیر "علی بیدک" در منطقه رشت از جمله جوانان محلی یک گروهی صدنفری رزمندگان را تشکیل داده، به آنها فعالیتهای تروریستی آموزش داده است.

به گفته آقای دولت اف، در میان این گروه اتباع کشورهای خارجی نیز هستند. وی افزود، برادرش به او چند بار دستور داده است که برایش خاکه آلومینیوم و کود شیمیایی خریداری کند.

گفته می‌شود خاکه آلومینیوم و کود شیمیایی برای ساختن مواد منفجره استفاده می‌شود.

برای بار نخست نیست که در طول یک ماه اخیر تلویزیونهای دولتی تاجیکستان "اعترافات" برخی از بازداشتشدگان را پخش می‌کند. اما صحبتهای تلویزیونی آقای دولت اف سؤالهای زیادی را در ذهن بینندگان به وجود آورده است.

اگر حسن‌الدین دولت اف را نیروهای امنیتی 10 سپتامبر بازداشت کرده‌اند، چه گونه او از عمل برادرش "علی بیدک" در روز 19 سپتامبر آگاه شده است؟

Image caption مسئولان حکومت رشت می‌گویند که حالا وضعیت در منطقه آرام است

این در حالیست که، عالم عادل اف، یکی از فرماندهان پیشین مخالفان اسلامی که فعلاً در مرکز ناحیه رشت اقامت می‌کند، دیروز، 20 سپتامبر به بی بی سی گفته بود: “تا دو روز قبل از حادثه دره کمراب "علی بیدک" همراه ما بود. ولی بعد بازداشت برادرش از سرنوشت خود نگران شد و رفت”.

آقای عادل اف صحبتهای تلویزیونی حسن‌الدین دولت اف را “اعترافات ساخته” خواند و گفت که به واقعیت صحبتهای او اعتماد ندارد. زیرا به گفته وی، “علی بیدک" هرگز با برادرش حسن‌الدین کار مشترَک نداشت.”

تلویزیونهای دولتی تاجیکستان از مدتها قبل پخش “اعترافاتی” افراد مظنون را پخش نکرده بودند. چنین عمل در دوران جنگهای داخلی، زمانی که کنترول تلویزیون دولتی کشور گاهی در دست مخالفان پیشین و گاهی در اختیار دولت بود، به مشاهده می‌رسید.

در ظرف یک ماه آخر پخش چنین اعترافها زیاد مشاهده می‌شود. تلویزیونهای دولتی از جمله "اعتراف" همه هفت زندانی فراری بازداشتشده را بارها پخش کرده‌اند.

این زندانیان از جمله 25 تن زندانی هستند؟ که به تاریخ 23 اوت از زندان کمیته امنیت ملی تاجیکستان فرار کردند. دولت بسیاری از آنهارا در ارتباط با سازمانهای تروریستی و تلاش بار بر اندازی نظام مجرم شناخته است.