هشدار اینترپل در مورد رشد تروریسم در اینترنت

ژنرال رونالد نوبل
Image caption ژنرال نوبل در شهر پاریس سخن می گفت که خود یکی از اهداف اصلی القاعده برای جذب نیرو است

رئیس اینترپل، سازمان پلیس بین الملل، اعلام کرده است که تعدد وب سایت های وابسته به افراط گرایان، روند استخدام افراد جوان را توسط القاعده، در سراسر جهان آسان کرده است.

رونالد نوبل، دبیرکل اینترپل، این سخنان را در کنفرانس روسای پلیس در شهر پاریس، پایتخت فرانسه مطرح کرد که در طی یک هفته گذشته، پلیس آن در حالت آماده باش قرار داشت.

در سال ۱۹۹۸ تنها ۱۲ وب سایت وابسته به افراط گرایان در اینترنت فعالیت می کرد که هدف آنها اشاعه تندروی در مسلمانان جوان بود، اما بعد از گذشت ۸ سال، شمار این گونه سایت ها به بیش از ۴۵۰۰ مورد رسیده است.

این جنگ اینترنتی در سال های اخیر بسیار پیچیده تر شده است چرا که استخدام کنندگان، آسیب پذیرترین جوانان را هدف قرار می دادند، کسانی که آقای نوبل می گوید در حالت طبیعی تحت پیگرد قانونی قرار نمی گیرند.

او گفت که در میان این جوانان، تعداد کسانی که به قشر متوسط جامعه تعلق دارند و از تحصیلات خوبی هم برخوردار هستند، رو به افزایش است.

آقای نوبل می گوید که مبارزه با این نوع جذب نیرو برای اقدام های تروریستی بسیار دشوار است، چرا که مشاهده سایت های اینترنتی به نوبه خود اقدامی مجرمانه محسوب نمی شود.

با این حال آقای نوبل هشدار داد: "این تهدید، جهانی است و پشت در خانه همه ما حضور دارد."

مطالبی که در وب سایت های متعلق به افراط گرایان مطرح شده نشانگر آن است که اتفاقا شهر پاریس، شهری که آقای نوبل این اظهارات را در آن بیان کرد، یکی از اهداف اصلی القاعده و گروه های مدافع آن برای جذب نیرو است.

پلیس مخفی فرانسه در تعقیب یک بمب گذار انتحاری زن است که به نظر می رسد قصد دارد شبکه حمل و نقل فرانسه را هدف قرار دهد.