سازمان ملل طرح بهداشت جهانی زنان و کودکان را معرفی کرد

Image caption بحران مالی جهانی اخیر استراتژی حذف فقر سازمان ملل را به شدت تحت الشعاع قرار داد

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد امروز (چهارشنبه، 22 سپتامبر)، جزئیات طرحی جهانی را که هدفش نجات جان شانزده میلیون زن و کودک در پنج سال آتی است، اعلام کرد.

در پایان کنفرانسی که به مناسبت بازنگری استراتژی سازمان ملل علیه فقر برگزار شده است، دولت ها، افراد خیر و گروه های خصوصی متعهد شدند تا چهل میلیارد دلار وجه نقد در این زمینه اهدا کنند.

بحران مالی جهانی اخیر استراتژی حذف فقر سازمان ملل را به شدت تحت الشعاع قرار داد.

آقای بان گفت سرمایه گذاری در بهداشت زنان و کودکان باعث پایداری و صلح در جوامع می شود.

هر ساله حدود هشت میلیون کودک زیر پنج سال و بیش از سیصد هزار زن هنگام بارداری و زایمان جان خود را از دست می دهد.

بان کی مون با انتشار بیانیه ای گفت: "ما می دانیم چه راه حل هایی برای نجات جان زنان و کودکان عملی است و می دانیم که بهبود شرابط برای زنان و کودکان در تحقق همه اهداف توسعه هزاره سوم مهم است."

از میان هشت هدف کلیدی که 10 سال پیش برای توسعه جهانی در نظر گرفته شد، کاهش آمار مرگ و میر زنان در جریان بارداری و زایمان و متوقف کردن مرگ زودرس کودکان زیر پنج سال، دو هدفی بوده که پیشروی در جهت دستیابی به آنها کند بوده است.

سازمان ملل می گوید هزینه کردن برای زنان و کودکان فقر را کاهش می دهد، رشد اقتصادی را تقویت می کند و اصلی بنیادین برای حقوق بشر است.

در کنفرانس سازمان ملل در باره حذف فقر در سراسر جهان، سران 140 کشور شرکت کرده اند و باراک اوباما امروز با شرکت در مراسم اختتامیه این کنفرانس آن را رسما پایان می دهد.

کشورهای جهان از افغانستان تا زامبیا - از جمله استرالیا، بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه و هند - در پیشبرد این ابتکار سهیم بوده اند.

بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت و کارلوس اسلیم ثروتمند مکزیکی از جمله افراد نیکوکاری بوده اند که به ابتکار سازمان ملل کمک مالی کرده اند. گروه های مدافع حقوق بشر مانند عفو بین الملل و شرکت های چند ملیتی مانند ال جی الکترونیک و فایزر نیز با این طرح همکاری داشته اند.

ینس استولتنبرگ، نخست وزیر نروژ، کشوری که از جمله اهداکنندگان اصلی کمک مالی به این طرح بوده است، گفت: "هرگز این تعداد گرد نیامده بودند تا جان زنان و کودکان را نجات دهند."

ثریا عبید، مدیر صندوق جمعیت سازمان ملل، پیشبرد حقوق و بهداشت زنان را یکی از بزرگترین آرمان های اجتماعی این برهه زمانی توصیف کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت سرمایه گذاری در زمینه بهداشت زنان و کودکان سزاوار آن است که در صدر دستور کار طرح های توسعه قرار بگیرد.

سازمان ملل می گوید اجرای طرح بان باعث خواهد شد در بین سال های 2011 تا 2015 از مرگ بیش از پانزده میلیون کودک زیر پنج سال جلوگیری کند.

این سازمان همچنین گفته است که ابتکار تازه در این مدت زمانی، از 33 میلیون بارداری ناخواسته و مرگ 740 هزار زن در دوره بارداری و زایمان جلوگیری خواهد کرد.

مطالب مرتبط