'فرانسه با یک گروه وابسته به القاعده تماس می گیرد'

Image caption ابو موسی عبدالودود، رهبر گروه القاعده در مغرب اسلامی است

آرو مورن، وزیر دفاع فرانسه روز پنجشنبه (23 سپتامبر)، گفت که این کشور می خواهد با یک گروه وابسته به القاعده که هفته گذشته پنج شهروند فرانسه و دو نفر دیگر را در یک معدن اورانیوم در نیجر به اسارت گرفته اند، تماس بگیرد.

آقای مورن به یک ایستگاه رادیویی فرانسه گفت: "آنچه ما در وهله اول می خواهیم این است که القاعده دست کم تقاضاهای خود را اعلام کند."

یک گروه نظامی فرانسه در نیجر است تا به ردیابی گروگان ها، که شامل یک نفر اهل جمهوری توگو و فرد دیگری اهل جمهوری ماداگاسکار می شود، کمک کند.

به دنبال شکست ماموریتی در ماه ژوئیه گذشته که برای نجات میشل ژرمانو، یک گروگان 78 ساله فرانسوی، انجام گرفته بود، 'گروه سلفی برای تبلیغ و مبارزه' او را به قتل رساند.

وزارت امور خارجه فرانسه تائید کرده است که ادعای شاخه القاعده در آفریقا موسوم به القاعده در مغرب اسلامی، که تازه ترین گروگانگیری را انجام داده است، واقعیت دارد.

بیانیه جدیدی که گفته می شود از سوی این گروه صادر شده، روز پنجشنبه (23 سپتامبر)، در میزگردهای اینترنتی سایت های اسلام گرا ظاهر شد. در این بیانیه به فرانسه هشدار داده شده که برای نجات شهروندانش تلاش نکند.

عالی رتبه ترین مقام پلیس فرانسه هشدار داده که این کشور با اوج خطرات تروریستی مواجه است. وی همچنین گروه القاعده در مغرب اسلامی، AQIM، را خطری ویژه نامید.

هفت گروگان در تاریخ شانزده سپتامبر (یک هفته قبل) در شمال نیجر اسیر شدند. آنها برای دو شرکت فرانسوی کار می کردند که در یک معدن اورانیوم در نزدیکی آرلی سرگرم فعالیت است.

وزیر دفاع فرانسه امروز گفت علیرغم آن که عکس، ویدیو یا مدرکی دال بر زنده بودن گروگان ها در دست نیست، او معتقد است که آنها هنوز زنده اند.

آرو مورن گفت: "فعلا نگرانی ما این است که بتوانیم با اعضای القاعده تماس برقرار کنیم و بدانیم که تقاضاهای این گروه چیست. تا کنون ما کوچک ترین درخواستی دریافت نکرده ایم. تنها چیزی که داریم متنی است که این گروه برای شبکه خبری الجزیره فرستاده است."

القاعده در مغرب اسلامی در اولین پیام خود در این باره، که به شبکه خبری الجزیره ارسال کرد، گفته بود که به زودی تقاضاهای خود را مطرح خواهد کرد.

وزیر دفاع فرانسه گفت به احتمال زیاد گروگان ها به کشور مالی منتقل شده اند.

هشتاد مامور نظامی که فرانسه برای ردیابی گروگان ها به "نیامی"، پایتخت نیجر اعزام کرده از جمله به جت جنگنده میراژ مجهزند.

در سال 2007، پس از این که گروه پیکارجوی الجزایری موسوم به گروه سلفی برای تبلیغ و مبارزه، به شبکه بین المللی اسامه بن لادن پیوست، گروه القاعده در مغرب اسلامی تشکیل شد.

این گروه به چند حمله انتحاری و غافلگیرانه در الجزایر دست زده است و در سال های اخیر در منطقه صحرا، که دولت الجزایر برای اعمال قدرت در آنجا تلاش می کند، بیشتر فعالیت داشته است.

این گروه همچنین یک گروگان بریتانیایی را پس از آن که دولت بریتانیا از قبول درخواست آنان سر باز زد، کشت.

مطالب مرتبط