جا به جایی در دولت کره شمالی

Image caption کانگ سوک-جو (چپ) و کیم جونگ-ایل رهبر کره شمالی در جلسه ای در ماه اوت امسال

چند روز پیش از برگزاری بزرگترین نشست سیاسی در کره شمالی که در چند دهه گذشته بیسابقه بوده است، اعضای هیئت دولت جا به جا شده اند و اکنون سه دیپلمات ارشد به مقام های بالاتری رسیده اند.

کانگ سوک-جو، معاون اول وزارت امور خارجه و از جمله افراد مورد اعتماد رهبر کره شمالی، به سمت معاون نخست وزیر ارتقا یافته و موظف است بر سیاست خارجی کره شمالی نظارت کند.

مذاکره کننده ارشد دولت کره شمالی در امور هسته ای و معاون او نیز سمت های مهمی در وزارت امور خارجه گرفته اند.

گفته می شود کنفرانس حزب حاکم کارگران احتمالا راه را برای انتقال قدرت به کیم جونگ-اون، جوانترین پسر کیم جونگ-ایل هموار کند.

کنفرانس تاریخی

در حالی که گفته می شود رهبر کره شمالی بزودی جانشین خود را اعلام خواهد کرد، حزب حاکم این کشور روز 28 سپتامبر کنفرانس بزرگی را برگزار می کند که در یک نسل گذشته کره شمالی بیسابقه است.

دولت کره شمالی این گردهمایی را تاریخی و نقطه عطفی برای این کشور توصیف کرده است.

گفته می شود که آقای کیم، 68 ساله، در سال 2008 سکته مغزی کرده و حال عمومی او خوب نیست.

در جریان کنفرانس قبلی حزب کارگران کره شمالی، که در سال 1980 برگزار شد، کیم جونگ-ایل به مقام رهبری حزب ارتقا یافت. او نهایتا در سال 1994 جانشین پدرش کیم ایل-سونگ شد.

کیم جونگ-ایل پس از به دست گرفتن قدرت مطلق در کره شمالی، این کشور را به انزوا برد و ارتباطش را با دنیای خارج قطع کرد.

گفته شده است که در سال های اخیر آقای کیم در چین مورد مداوا قرار گرفته است. چین یکی از محدود کشورهایی است که با کره شمالی متحد است اما هرگز رسیدگی های پزشکی رهبر کره شمالی در این کشور را تائید نکرده است.

سال گذشته شایعاتی از داخل کره شمالی درز کرد که کیم جونگ - ایل پسرش، کیم جونگ-اون، را به عنوان جانشین خود انتخاب کرده است. گفته می شود کیم جونگ - اون 26 یا 27 سال دارد.

در باره کیم جونگ-اون، که تحصیلات خود را در سوئیس به پایان برده و هرگز از او تصویری در رسانه های غربی منتشر نشده است، اطلاعات بسیار کمی وجود دارد.

گفته می شود او پدرش را در جریان سفری که در ماه اوت به چین داشت، همراهی کرده است.

به گفته جان سادورت، گزارشگر بی بی سی در سئول، پایتخت کره جنوبی، ناظران سیاسی می گویند باید صبر کرد دید که چگونه یک وارث جوان، بی تجربه و نوه کیم ایل-سونگ خواهد توانست اعتماد ارتش و شخصیت های قدرتمند دیگر کره شمالی را جلب کند.

مطالب مرتبط