به روز شده:  14:43 گرينويچ - پنج شنبه 23 سپتامبر 2010 - 01 مهر 1389

مجمع عمومی سازمان ملل آغاز به کار کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در سخنرانی افتتاحیه مجمع عمومی این سازمان گفت که این سازمان وجدان سنج جهان است، جهانی که در آن نابرابری اجتماعی رو به رشد بوده و زنان و کودکان متحمل این وضعیت بوده اند.

او گفت: "بدون صلح، عدالت امکانپذیر نیست. اجازه دهید پیامی روشن به جهانیان ارسال کنیم و آن این که هیچ کشوری چه بزرگ و چه کوچک نمی تواند حقوق شهروندان خود را پایمال کند و مصون بماند."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز در سخنرانی خود از کشورهای جهان خواست نظرات منفی و بدبینانه خود را کنار بگذارند و از دور جدید مذاکرات مستقیم صلح خاورمیانه حمایت کنند.

آقای اوباما در بخشی از سخنرانی خود که به ایران اختصاص داد، گفت: آمریکا دست دوستی به سوی ایران دراز کرده اما این کشور حقوق و مسئولیت هایی دارد که اگر به این مسئولیت ها توجه نکند، باید پاسخگو باشد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: ایران تنها عضو ان پی تی است که نتوانسته صلح آمیز بودن برنامه خود را ثابت کند. آمریکا و جامعه بین المللی به دنبال توافق هستند و درهای مذاکره باز است و ایران باید نشان دهد که برنامه هسته ای اش صلح آمیز است.

خاورمیانه

آقای اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت همه کشورها مسئولند اطمینان حاصل کنند که این دور از مذاکرات متفاوت از مذاکرات قبلی و تلاش های گذشته خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا در این نطق گفت آنهایی که از کشور مستقل فلسطینی حمایت می کنند باید به لحاظ سیاسی و مالی نیز از تشکیلات خودگردان فلسطینی پشتیبانی کنند و سعی نداشته باشند که اسرائیل را متلاشی کنند.

آقای اوباما گفت اگر کشورها این کار را بکنند مذاکرات می تواند در عرض یک سال به توافق صلح دستیابد.

مجمع عمومی سازمان ملل امروز (پنجشنبه، 23 سپتامبر)، کار خود را در نیویورک آغاز کرد.

انتظار می رود رهبران جهان در این گردهمایی و جلسات فرعی که در کنار ملاقات های اصلی برگزار می شود، به مشکلات مختلف جهان بپردازند.

مجمع در حالی آغاز می شود که نشست بین المللی اهداف هزاره سوم در زمینه توسعه جهانی کار خود را در نیویورک به پایان برده است.

جاناتان مارکوس، گزارشگر بی بی سی در امور دیپلماتیک، می گوید مجمع عمومی گفتگویی طولانی و خسته کننده با شرکت کنندگان مشابه خواهد بود.

از جمله مقام هایی که در یک هفته مجمع سخنرانی خواهند کرد، رئیس جمهوری آمریکا و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، خواهد بود.

اما به گفته گزارشگر بی بی سی مهم ترین داد و ستدهای سیاسی در خارج از سالن اصلی و در ملاقات های رو در رو انجام می گیرد. انتظار می رود که از جمله مسائلی که در این ملاقات ها مطرح شود، وضعیت سومالی، سودان و یمن باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.