درخواست اوباما برای صلح اعراب و اسرائیل

باراک اوباما
Image caption آقای اوباما اذعان می‌کند که خیلی‌ها نسبت به نتیجه‌بخش بودن گفت‌وگوهای صلح بدبین هستند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از طرفین مناقشه خاورمیانه خواست که با تسامح و مدارا به سوی صلح بروند.

آقای اوباما در این سخنرانی از عزم آمریکا برای پیش برد روند صلح در خاورمیانه سخن گفت و به کشورهایی که خود را دوست اسرائیلی ها یا فلسطینی ها می دانند توصیه کرد که از فرصتی که گفت و گوی مستقیم میان دو طرف به وجود آورده است، به درستی استفاده کنند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "اگر توافق میان دو طرف به دست نیاید، فلسطینی ها هرگز به عزت و احترامی دست نخواهند یافت که تنها با داشتن کشور خودشان امکان پذیر است و اسرائیلی ها هرگز امنیت و اطمینانی را تجربه نخواهند کرد که تنها با داشتن همسایگان مستقل، باثبات و متعهد به همزیستی مسالمت آمیز ممکن خواهد بود".

او هشدار داد که مخالفان روند صلح در هر دو طرف، خواهند کوشید که "با سخنان تلخ یا با بمب" مانع از تحقق صلح شوند و کاری کنند که ناکامی های سال های گذشته تکرار شود.

آقای اوباما گفت که می توان یک سال بعد هم در مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شد و در مورد مناقشه قدیمی اعراب و اسرائیل حرف های تکراری زد.

او در عین حال تأکید کرد: "اما می توانیم بگوییم این بار فرق می کند. این بار اجازه نخواهیم داد که ترور، آشوب، ژست های سیاسی یا مسائل فرعی سد راه شود. این بار به خودمان فکر نمی کنیم، بلکه به آن دخترک فلسطینی در غزه فکر می کنیم که نمی خواهد مانعی در برابر برآورده شدن آرزوهایش ببیند، یا به آن پسرک اسرائیلی در شهر سدیروت که می خواهد شب را بدون کابوس راکت ها بخوابد".

آقای اوباما گفت: "این بار بهتر است تسامحی را به کار بگیریم که در تعالیم سه دین بزرگ، که هر سه بیت المقدس را سرزمین مقدس می دانند، وجود دارد... اگر چنین کنیم، سال آینده که به اینجا می آییم، توافقنامه ای در دست داریم که می تواند به ایجاد عضو جدیدی برای سازمان ملل منجر شود: کشور مستقل فلسطین که در صلح با اسرائیل به سر می برد".

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد که موجودیت اسرائیل، پس از شصت سال حضور در جمع کشورهای جهان، نباید موضوع مناقشه تلقی شود و افزود: "همه باید بدانند که هر تلاشی برای مخدوش کردن مشروعیت اسرائیل با مخالفت قاطع ایالات متحده روبرو خواهد شد".

او گفت که تلاش برای قتل اسرائیلی ها به مردم فلسطین کمکی نخواهد کرد و "کشتن اسرائیلی های بی گناه" را نمی توان "مقاومت" نامید.

آقای اوباما گفت: "شجاعت مردی مانند پرزیدنت عباس که به نمایندگی از مردمش در برابر جهان می ایستد بسیار بیشتر از کسانی است که به سوی زنان و کودکان بی گناه اسرائیلی راکت پرتاب می کنند".

او کشورهای عربی طرفدار "پیشنهاد صلح عربی" را تشویق کرد که با استفاده از فرصت به وجود آمده، به تشریح و مشخص کردن امتیازهایی بپردازند که عادی سازی روابط با اسرائیل برای این کشور به وجود خواهد آورد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از کشورهایی که خود را دوست فلسطینی ها می دانند، خواست که با ارائه کمک های سیاسی و مالی، به ایجاد نهادهای کشور آینده فلسطین کمک کنند.

مطالب مرتبط