افزایش شمار کشته شدگان نیروهای دولت تاجیکستان

Image caption عملیات نیروهای دولت در شرق تاجیکستان ادامه دارد

وزارت کشور تاجیکستان گفته است سه تن از نیروهای دولت که در حمله افراد مسلح به کاروان نظامی در شرق این کشور مجروح شده بودند، جان باخته اند.

به این ترتیب، تعداد رسمی کشته ‌شدگان در پی حمَله کمراب به 28 نفر رسید. ولی منابع غیررسمی می‌گویند، تعداد کشته‌شدگان بیشتر از آنچه اعلام شده است می‌باشد و احتمال دارد، چند تن دیگر به اسارت گروه حمله‌گر در آمده باشند. روز یکشنبه گزارش شد که به اثر حمله افراد مسلح در دره کمراب در ناحیه رشت در شرق تاجیکستان دهها نفر از نیروهای دولت کشته شدند.

دولت تاجیکستان گروههای اسلامگرا را مسئول این حمله خوانده است.

همچنین امروز پنجشنبه، 23 سپتامبر پلیس تاجیکستان خبر داد که میرزا خوجه احمداف، یکی از فرماندهان مخالفان پیشین اسلامی که دولت او و طرفدارانش را مسئول حمله به نظامیان می داند، توانسته است محل عملیات نیروهای دولت را ترک کند.

طبق اطلاع پلیس آقای احمداف، فرمانده مخالفان پیشین دولت تاجیکستان فرار کرده، فعلاً عملیات جستجویی و بازداشت وی ادامه ‌دارد.

Image caption میرزاخوجه احمداف پیوسته تأکید می‌کرد که فرماندهان سابق ناچار خواهند شد، برای دفاع از خود سلاح به دست بگیرند

محمد‌الله اسدالله اف، سخنگوی وزارت امور داخله تاجیکستان، روز پنج‌شنبه ‌23 سپتامبر به بی بی سی گفت که میرزاخوجه احمداف، سابق فرمانده نیروهای مخالفان سابق، زنده است و از محل عملیات نیروهای دولتی فرار کرده است.

آقای اسد الله یف افزود، فعلاً نهادهای انتظامی و امنیتی مشغول ادامه ‌عملیات بازداشت این فرمانده سابق هستند.

وی همچنین خبرد داد که اسم عالم عادل اف، یکی از شخصان نزدیک به آقای احمداف که طی چند روز اخیر در رابطه به بود و باش آقای احمداف به خبرنگاران اطلاع می‌داد، در فهرست کشته شدگان عملیات روز گذشته نبوده است.

این مسئول پلیس به دلیل وارد نکردن اخلال در ادامه‌ عملیات از ارائه نام پنج تن از کشته‌شدگان در این عملیات خودداری کرد.

دریافت اطلاعات در باره وضع در منطقه رشت از منابع مستقل به دلیل قطع روابط تلفنی با این منطقه مشکل شده است.

مقامات تاجیکستان به برخی خبرگزاریها علت قطع روابط تلفنی با این منطقه را "مشکلات فنی" خوامده اند.

بعد از ظهر روز چهارشنبه، نیروهای امنیتی در ناحیه رشت برای بازداشت میرزاخوجه احمداف و جانبدارانش عملیات ویژه آغاز کردند که پنج کُشته بر جای گذاشت. اعلام شد، حلیم عیسی‌اف، یک نفر که او به عنوان طرفدار میرزاخوجه احمداف معرفی می‌شود، 22 اوت سال جاری در شهر دوشنبه بازداشت شده بود.

Image caption سخنگوی پلیس تاجیکستان می‌گوید که نمی‌تواند اسامی کشته‌شدگان در عملیات در رشت را افشا کند

کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان آقای احمداف را از دست‌اندرکاران حمله به نظامیان در دره کمراب خوانده و اعلام کرده است که عبدالله رحیم اف ملقب به “ملا عبدالله” که در آغاز مبتکر اصلی این قضیه عنوان شده بود، مدت طولانی در منزل میرزا خوجه احمداف پناه برده است.

خود آقای احمداف در مصاحبه دیروز خود با هفته‌نامه Asia plus، نشریه روسی زبان چاپ دوشنبه گفته بود که “یکجایه با نیروهای دولتی برای مقابله با گروه “ملا عبدالله” آماده است، ولی دولتیها این را نخواستند.”

وی در مصاحبه به این نشریه همچنین گفته است که او در آخر دهه 1990 یکجا با نیروهای دولتی گروه “ملا عبدالله”-را به محاصره گرفته بود، ولی در نهایت دولت به ملا عبدالله اجازه داده بود که وی با طرفدارانش “با اتوبوسها از محل محاصره بیرون شود”.

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد که کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان تا یک ماه قبل از فعالیتهای غیرقانونی آقای احمداف آگاه بوده‌اند. هم اکنون سؤال مطرح این است که چرا در این مدت میرزاخوجه احمداف بازداشت نشده بود؟

Image caption عبدالله‌رحیم‌اف بیشتر با لقب "ملا عبدالله‌" شهرت یافته است

این در حالیست که تا ده روز قبل از برگزاری مذاکرات مقامات نظامی، انتظامی و امنیتی تاجیکستان با فرماندهان سابق مخالفان، از جمله با میرزاخوجه احمداف در ناحیه رشت گزارش شده بود.

با این وجود، حالا کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان ادعا دارد که آقای احمداف قصد داشته است، در پایتخت کشور چند عمل تروریستی انجام بدهد.

موضوع دیگر مطروحه این است که روز وقوع حمله به نظامیان در دره کمراب، وزارت دفاع تاجیکستان گروههای عبدالله رحیمف ملقب به “ملا عبدالله‌” و علی الدین دولتف “علی بیدک” را در انجام این حمله متهم کردند، ولی اکنون نهادهای امنیتی می‌گویند که میرزاخوجه احمداف این “حمله ناجوانمردانه را سروری می‌کرد".

در حمین حال وزارت دفاع تاجیکستان امروز خبر داد که به خانواده هر یک سرباز و افسر فوتیده در این حمله کمک پولی رسانیده می‌شود.

مطالب مرتبط