به روز شده:  00:51 گرينويچ - پنج شنبه 23 سپتامبر 2010 - 01 مهر 1389

ایالات متحده آمریکا

اعدام جنجالی یک زن؛ این بار در آمریکا

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مردم آمریکا در روزهای گذشته بارها آواز ترحم انگیز زنی را از رسانه های این کشور شنیده اند که برای نجات از مجازات اعدام، طلب معجزه می کند.

ترزا لوئیس، زنی ۴۱ ساله است که به جرم تبانی در قتل همسر و پسر خوانده خود به اعدام محکوم شده است.

او متهم است برای به دست آوردن دارایی همسرش و دریافت بیمه عمر پسر ۲۵ ساله او، از دو مرد خواسته است در ازای دریافت پول و برقراری رابطه جنسی، آنها را بکشند.

به رغم مخالفت گروه های مدافع حقوق بشر و تلاش مخالفان مجازات اعدام، رابرت مک دانل، فرماندار ایالت ویرجینیا درخواست عفو خانم لوئیس را رد کرده است.

دیوان عالی آمریکا نیز با توقف مجازات خانم لوئیس موافقت نکرد.

خانم لوئیس نخستین زنی است که در پنج سال گذشته در آمریکا اعدام می شود.

او همچنین نخستین زن محکوم به اعدام در ایالت ویرجینیا از سال ۱۹۱۲ است.

در حال حاضر مجازات اعدام در سی و پنج ایالت از پنجاه ایالت آمریکا اجرا می شود.

مجازات اعدام در آمریکا از جمله موضوع هایی است که تصمیم گیری درباره آن در اختیار ایالت ها گذاشته شده است.

اعدام با تزریق مواد کشنده

دیوان عالی آمریکا در دهه هفتاد مجازات اعدام در این کشور را به مدت سه سال به حال تعلیق درآورد.

از زمان رفع این تعلیق در سال ۱۹۷۶ تاکنون، حدود ۱۲۰۰ نفر در ایالات متحده اعدام شده اند که نزدیک به یک سوم این موارد مربوط به ایالت تگزاس بوده است. یازده نفر از محکومان زن بوده اند.

ریچارد دیتر، رئیس مرکز اطلاع رسانی مجازات اعدام در شهر واشنگتن که یک سازمان غیردولتی است، می گوید هنوز در بسیاری از ایالت های آمریکا به مجازات اعدام به عنوان یک مجازات ناپسند نگاه نمی کنند.

آقای دیتر گفت: "نظر دیوان عالی آمریکا این است که اگر بیشتر ایالت ها و افکار عمومی از اجرای حکم اعدام حمایت کنند و آن را خشونت آمیز و غیرطبیعی ندانند، این مجازات برخلاف قانون اساسی نخواهد بود. البته به شرط این که به صورت بی رحمانه و دردناک به اجرا گذاشته نشود."

به گفته آقای دیتر، شرط قانونی بودن صدور حکم اعدام، برگزاری دادگاه عادلانه است.

او در این حال گفت روند صدور حکم اعدام و اجرای این حکم در سال های گذشته به تدریج رو به کاهش گذاشته است.

مجازات اعدام در آمریکا به وسیله تزریق مواد کشنده انجام می شود. این روش طی سالیان گذشته جایگزین اعدام با برق و طناب دار شده است.

در این روش در ابتدا داروی بی هوشی به محکومان تزریق می شود و سپس دو داروی فلج کننده عضلات تنفسی و قلب تزریق می شود.

اعدام جنجالی

ترزا لوئیس

با قطعی شدن مجازات اعدام ترزا لوئیس، انتقادهای داخلی و خارجی از این موضوع افزایش یافته است.

گروه های مختلفی در آمریکا اعلام کرده اند که همزمان با اجرای حکم اعدام ترزا لوئیس گردهم خواهند آمد و با روشن کردن شمع برای او دعا خواهند کرد.

این افراد مجازات اعدام خانم لوئیس را عادلانه نمی دانند.

آنها می گویند خانم لوئیس در حالی به اعدام محکوم شده است که دادگاه دو فرد ضارب را به حبس ابد محکوم کرده است.

خانم لوئیس متهم است که سلاح و پول در اختیار ضاربان قرار داده و در خانه را برای ورود آنها باز گذاشته است.

او دست داشتن در قتل همسر و پسر ۲۵ ساله او را رد نکرده است.

مخالفان اعدام خانم لوئیس می گویند او بهره هوشی پایینی دارد و در حالی که همدستانش به حبس ابد محکوم شده اند، او نباید به اعدام محکوم می شد.

سازمان های مدافع گروه بشر مانند عفو بین الملل هم خواستار متوقف شدن اجرای حکم خانم لوئیس شده اند.

دولت ایران نیز که در هفته های اخیر به خاطر انتشار خبر صدور حکم سنگسار برای یک زن شهروند این کشور به وسیله مجامع بین المللی تحت فشار قرار گرفته بود، نسبت به خبر تایید مجازات اعدام ترزا لوئیس واکنش نشان داده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران که برای حضور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، در مصاحبه با رسانه های آمریکا به حکم اعدام خانم لوئیس اشاره کرده و از بی توجهی رسانه ها به آن انتقاد کرده است.

محمد مصطفایی، وکیل سکینه محمدی، زن محکوم به سنگسار در ایران می گوید پرونده این دو زن ایرانی و آمریکایی قابل مقایسه نیست.

آقای مصطفایی با نامناسب دانستن مجازات اعدام در هر نقطه از جهان و مغایر دانستن آن با حقوق بشر گفت: "سیستم قضایی ایران را نمی توان با سیستم دادرسی آمریکا مقایسه کرد. در آمریکا متهمان در تحقیقات اولیه حق استفاده از وکیل دارند و از حقوقی برخوردارند که باعث می شود از حود دفاع کنند. در ایران ... متاسفانه حقوق متهمان نقض می شود. از جمله این که وکیل حق دخالت در تحقیقات مقدماتی را ندارد."

او با اشاره به اجرای حکم سنگسار در ایران یا اجرای اعدام های دسته جمعی در این کشور، نوع مجازات اعدام در آمریکا را متفاوت با ایران دانست و آن را با خشونت کمتری دانست.

ریچارد دیتر هم با اشاره به انتقادهای خارجی درباره اجرای حکم اعدام در آمریکا گفت: "آن چه برای بعضی از کشورها نقض حقوق بشر است ممکن است برای کشورهای دیگر ناقض معیارهای انسانی نباشد. کشورهایی هستند که حکم اعدام به طور کلی در آنها اجرا نمی شود و آنها می گویند اعدام باید به طور کلی در آمریکا متوقف شود."

آقای دیتر با اشاره به این موضوع می گوید: "اگر آمریکا می خواهد موضع خود در رابطه با حقوق بشر را تقویت کند، باید حکم اعدام را به طور کلی لغو کند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.