جمهوری خواهان برای تصاحب کنگره آماده می شوند

جان بینر
Image caption جان بینر امیدوار است کرسی ریاست نانسی پلوسی در مجلس نمایندگان را تصاحب کند

جمهوری خواهان آمریکا خود را آماده می کنند تا پس از چهار سال، بار دیگر اکثریت کنگره را به دست گیرند.

رهبران این حزب در انتخابات امسال بر نارضایتی مردم از عملکرد اقتصادی باراک اوباما سرمایه گذاری کرده اند.

بر اساس آخرین نظرسنجی، محبوبیت آقای اوباما به پایین ترین میزان رسیده و ۵۴ درصد از پاسخ دهندگان از عملکرد او راضی نیستند.

نارضایتی از عملکرد باراک اوباما و وضع اقتصادی آمریکا، دموکرات ها را در آستانه برگزاری انتخابات میان دوره ای این کشور در وضع بدی قرار داده است.

در حالی که کمتر از چهل روز تا برگزاری انتخابات میان دوره ای آمریکا باقی است، جان بینر، رهبر اقلیت جمهوری خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده با انتشار مانیفست جدید این حزب، به مردم این کشور تعهد داده است در صورت پیروزی در جهت ایجاد فرصت های شغلی و کاهش از هزینه های دولت گام بردارد.

این سند که "تعهد به آمریکا" نام دارد، بر کوچک کردن دولت، لغو اصلاحات نظام بیمه درمانی به وسیله باراک اوباما و کاهش مالیات ها تمرکز دارد.

نظرسنجی ها بیانگر بخت بالای جمهوری خواهان برای به دست گرفتن اکثریت مجلس نمایندگان در این انتخابات است.

این حزب از شانس کمتری برای به دست گرفتن مجلس سنا برخوردار است.

باراک اوباما گفته است اگر انتخابات به همه پرسی درباره عملکرد اقتصادی دولت او تبدیل شود، دموکرات ها در ماه نوامبر شکست خواهند خورد.

آقای اوباما در هفته های گذشته از هر فرصتی برای سفر به شهرها و ایالت های آمریکا و سخنرانی درباره دستاوردهای دولت خود استفاده است کرده است.

بابک یکتافر، کارشناس مسائل آمریکا می گوید: "آقای اوباما متوجه است که اکثریت دموکرات ها در کنگره در خطر است و اگر بخواهد اهدافش را پیش ببرد به چنین اکثریتی نیاز دارد."

در این حال، سه تن از مشاوران ارشد اقتصادی کاخ سفید از جمله لاورنس سامرز، رئیس شورای ملی اقتصادی آمریکا نیز استعفا داده اند تا فرصت جایگزینی چهره های تازه در عرصه سیاستگذاری فراهم شود.

Image caption جمهوری خواهان سعی دارند با استفاده از نارضایتی مردم از وضع اقتصادی اکثریت کنگره را به دست آورند

انتخابات میان دوره ای آمریکا دوم نوامبر و شهروندان این کشور همه ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان، ۳۷ تن از نمایندگان مجلس سنا و فرمانداران ۳۷ ایالت را انتخاب خواهند کرد.

انتخابات میان دوره ای در آمریکا، هر چهار سال یک بار و در فاصله بین دو انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود.

احیای سیاسی راستگرایان

انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۰ در آمریکا با دمیده شدن جان تازه ای در کالبد شکست خورده طیف راست عرصه سیاسی آمریکا و ظهور جنبش محافطه کارانه تی پارتی همراه شده است.

جان بینر هنگام اعلام مانیفست جمهوری خواهان گفت: "نهادهای حکومت در واشنگتن از کنترل خارج شده است. ما باید وارد عمل شویم و تلاش کنیم تا دولتی کوچک تر، کم هزینه تر و پاسخگوتر داشته باشیم."

سخنان آقای بینر در حقیقت بازتابی از مواضع جنبش تی پارتی است.

ظهور جنبش اعتراضی تی پارتی که بیشتر اعضای آن از محافظه کاران هستند، در اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت باراک اوباما از جمله تهیه بسته نجات مالی، اصلاح نظام بیمه های درمانی و افزایش نظارت دولت بر بخش های مختلف اقتصاد این کشور رخ داد.

چهار سال پیش، حزب دموکرات آمریکا توانست در انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۰۶ با سرمایه گذاری بر نارضایتی عمومی از جنگ عراق، شکست سختی را به جمهوری خواهان تحمیل کند و کنترل هر دو بخش کنگره را به دست بگیرد.

دو سال بعد نیز پیشبینی می شد نارضایتی از جنگ عراق عامل اصلی شکست جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری باشد ولی با بروز بحران مالی در آمریکا، اقتصاد به مهم ترین موضوع در تعیین نتیجه انتخابات و پیروزی باراک اوباما بر جان مک کین تبدیل شد.

اما با ادامه مشکلات اقتصادی در آمریکا و رقم بالای بی کاری در این کشور که گفته می شود نزدیک به ده درصد است، پیشبینی می شود امسال جمهوری خواهان انتقام سال ۲۰۰۶ را از دموکرات ها بگیرند و دست کم اکثریت مجلس نمایندگان را به دست بگیرند.

تحلیلگران چندان درباره احتمال غلبه جمهوری خواهان بر دموکرات ها در سنا مطمئن نیستند ولی می گویند نتیجه انتخابات هر چه باشد، اکثریت حامی آقای اوباما در این مجلس ضعیف خواهد شد.

نتیجه انتخابات نوامبر ۲۰۱۰ برای پیش بردن اهداف باراک اوباما حیاتی است، چرا که پیروزی جمهوری خواهان و به دست گرفتن مجلس نمایندگان همانند چراغ قرمزی است که برنامه های اجتماعی و اقتصادی باراک اوباما را سد خواهد کرد.

مطالب مرتبط