نشر کتاب های موافق اسلام در تگزاس به رای گذاشته شد

Image caption در ماه مه امسال، هیئت نظارت کننده بر کتب درسی دستورالعملی را به اجرا درآورد که منتقدان می گویند باعث شده نظرات سیاسی محافظه کارانه وارد نظام درسی مدارس تگزاس شود

هیئت نظارت کننده بر امور مدارس در تگزاس، آماده رای گیری در باره قطعنامه ای شده است که از ناشران در این ایالت مصرانه می خواهد از انتشار کتاب هایی که موافق اسلام/مخالف مسیحیت است، امتناع کنند.

در این قطعنامه، که تصویب آن الزام آور نیست، از جمله آمده که برخی از کتاب های درسی بیشتر از آن که به مسیحیت بپردازند، در باره اسلام سخن می گویند و نگارندگان آنها تلاش داشته اند فرهنگ اسلامی را رفع و رجوع کنند.

منتقدان می گویند قطعنامه بر اساس کتاب هایی قدیمی و منسوخ تنظیم شده است.

در ماه مه امسال، هیئت نظارت کننده بر کتب درسی دستورالعملی را به اجرا درآورد که منتقدان می گویند باعث شده است نظرات سیاسی محافظه کارانه وارد نظام درسی مدارس تگزاس شود.

به گفته هواداران قطعنامه، این ایالت یکی از بازارهای بزرگ نشر در آمریکاست و رای مثبت به این قطعنامه ممکن است صنعت نشر این کشور را متحول کند.

هشدار به ناشران

این قطعنامه، که هئیت نظارت کننده بر امور مدارس تگزاس امروز (جمعه، 24 سپتامبر)، در باره آن رای گیری می کند، توسط رندی ریوز، بازرگانی که سابق بر این در اداره آموزش و پرورش تگزاس دارای مقام رسمی بوده، تدوین شده است.

طرفداران این قطعنامه می گویند رای مثبت لازم است تا به ناشران هشدار داده شود که اگر می خواهند کتاب های آنها در مدارس تگزاس فروخته شود، کتاب های ضد مسیحیت منتشر نکنند.

آقای ریوز به بی بی سی گفت: "آموزه های موافق اسلام و مخالف مسیحیت در این کتاب ها موضوعی است که ما را نگران کرده است."

او گفت: "حجم مطالبی که در کتاب های درسی ما به مذهبی غیر از مسیحیت اختصاص داده شده دو برابر مطالبی است که در باره مسیحیت است. این در حالی است که مسیحیت بنیاد کشور ماست."

از جمله نکاتی که تهیه کنندگان قطعنامه نسبت به آن شاکی بوده اند، این است که در یک کتاب درسی که تا سال 2003 در تگزاس تدریس می شده، جنگ های صلیبی با زبانی توهین آمیز توصیف شده در حالی که تصرف سرزمین های مسیحی توسط مسلمانان، تحت عنوان مهاجرت مطرح شده است.

قطعنامه، همچنین می گوید در کتاب درسی دیگری 159 سطر به اسلام اختصاص داده شده در حالی که 82 سطر به دین مسیحیت. این کتاب همچنین به قتل عام یهودیان توسط مسیحیان پرداخته در حالی که به کشتار مسلمانان در بغداد توسط تیمور لنگ، فاتح مسلمان، در قرن 15 میلادی، اشاره ای نداشته است.

آقای ریوز، از حزب جمهوریخواه آمریکا، که امسال در انتخابات هیئت امنای مدارس دولتی شکست خورد، در ارتباط با منسوخ بودن این کتاب ها گفت: "نگرانی این است که این اتفاق در آینده تکرار نشود."

"شبکه آزادی تگزاس"، سازمانی که می گوید آزادی مذهبی و فردی را ترویج می کند، می گوید: "این قطعنامه نمونه دیگری است از این که اعضای هیئت نظارت کننده بر امور مدارس تگزاس پیش از آن که توصیه کارشناسان واقعی را مد نظر قرار دهند، سیاست و اقدام های تحریک آمیز و تفرقه آمیز را دنبال می کنند."

مطالب مرتبط