کلینتون و عباس مجددا دیدار می کنند

Image caption دور تازه مذاکرات صلح خاور میانه اوایل سپتامبر آغاز شد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا قرار است امروز، شنبه بیست و پنجم سپتامبر، در نیویورک با محمود عباس، رییس حکومت خودگردان فلسطینی دیدار کند.

این دیدار در راستای تلاش های مربوط به جلوگیری از فروپاشی مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینی هاست که اخیرا از سر گرفته شد.

این موضوع که فردا (یکشنبه)، آخرین روز از تعلیق موقت احداث شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن توسط اسرائیل است، از اهمیت دیدار میان خانم کلینتون و آقای عباس حکایت دارد.

اگر اسرائیل این مهلت را تمدید نکند، مذاکرات طرفین ممکن است متوقف شود.

آمریکا از یک طرف اسرائیل را به تمدید این مهلت تشویق می کند و از سوی دیگر از فلسطینی ها می خواهد حتی اگر اسرائیل احداث شهرک سازی را از سرگرفت، میز مذاکره را ترک نکنند.

محمود عباس می گوید که اگر اسرائیل شهرک سازی را از سر بگیرد، از مذاکرات خارج خواهد شد و اسرائیل هم می گوید شهرک سازی مانعی در راه مذاکرات نیست.

نبیل ابو رودینه، از مشاوران رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، به خبرگزاری فرانسه گفت: "توقف کامل عملیات شهرک سازی در اراضی فلسطینی و از جمله در بیت المقدس باید ادامه پیدا کند."

یکی از سخنگویان دولت اسرائیل نیز به این خبرگزاری فرانسه گفت که کشورش آماده رسیدن به نوعی "مصالحه قابل قیول برای همه طرف ها"در مورد شهرک سازی است اما در عین حال تاکید کرد که "شهرک سازی در کرانه باختری نمی تواند به طور کامل متوقف شود."

با وجود این، اکنون با پایان رسیدن مدت توقف شهرک سازی، به نظر می رسد طرفین به بن بست رسیده اند و نشانه چندانی از بروز پیشرفت در این زمینه به چشم نمی خورد.

دور تازه مذاکرات صلح خاور میانه با حضور سران اسرائیل و فلسطینی ها اوایل ماه جاری میلادی پس از یک وقفه بیست ماهه، در واشنگتن آغاز شد و سپس در شرم الشیخ مصر ادامه یافت.

وزیر امور خارجه آمریکا در تلاش برای ادامه مذاکرات، جمعه شب نیز در حاشبه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با محمود عباس دیدار کرد.

همچنین باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از طرفین مناقشه خاورمیانه خواست که با تسامح و مدارا به سوی صلح بروند.

آقای اوباما در این سخنرانی از عزم آمریکا برای پیش برد روند صلح در خاورمیانه سخن گفت و به کشورهایی که خود را دوست اسرائیلی ها یا فلسطینی ها می دانند توصیه کرد که از فرصتی که گفت و گوی مستقیم میان دو طرف به وجود آورده است، به درستی استفاده کنند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "اگر توافق میان دو طرف به دست نیاید، فلسطینی ها هرگز به عزت و احترامی دست نخواهند یافت که تنها با داشتن کشور خودشان امکان پذیر است و اسرائیلی ها هرگز امنیت و اطمینانی را تجربه نخواهند کرد که تنها با داشتن همسایگان مستقل، باثبات و متعهد به همزیستی مسالمت آمیز ممکن خواهد بود".

از سرگیری مذاکرات آشتی میان حماس و فتح

در همین حال فتح و حماس که دو گروه فلسطینی رقیب هستند، گفتگوهای آشتی را از سر گرفته اند.

اختلاف میان دو طرف به سال 2007 برمی گردد که در خیابان های غزه با هم نبرد می کردند.

حماس در این نبردها برنده شد و از آن زمان، کنترل کامل نوار غزه را در دست دارد. کنترل کرانه باختری نیز در دست فتح است.

مصر در این گفتگوها نقش میانجی دارد، گفتگوهایی که هنوز به نتیجه نرسیده است. اما نمایندگان حماس و فتح در دمشق روز جمعه گفتند قدم هایی در راه آشتی برداشته اند و ماه آینده بار دیگر با هم دیدار می کنند.

مطالب مرتبط