اد میلیبند: قصد ندارم حزب کارگر را به سمت چپ بکشانم

اد میلیبند
Image caption اد میلیبند، قول داد که در جهت وحدت حزب کارگر گام بردارد

اد میلیبند، رهبر جدید حزب کارگر بریتانیا، بر این نکته پافشاری کرده است که انتخاب او به این معنی نیست که حزب کارگر به سوی چپ حرکت خواهد کرد.

وی روز گذشته 25 سپتامبر با اکثریت جزئی در رقابت بر سر رهبری حزب کارگر پیروز شد.

بخش عمده این پیروزی به دلیل حمایت اتحادیه های کارگری از او بود.

اد میلیبند، در مصاحبه با بی بی سی گفت: "او در جیب اتحادیه های کارگری نخواهد بود." و انتخاب او مبین گرایش به چپ حزب کارگر نیست.

رهبر جدید حزب کارگر تاکید کرد که او سیاست میانه روی را دنبال می کند.

راب واتسون، گزارشگر بی بی سی در امور سیاسی می گوید در صحنه سیاسی بریتانیا، برچسب چپ افراطی به هر کاندیدایی موجب خواهد شد که وی شانس انتخاب شدن را از دست بدهد؛ به همین دلیل اد میلیبند در اولین مصاحبه خود پس از پیروزی، در صدد برآمده تصریح کند که او نماینده جناح چپ حزب کارگر نیست.

ولی او همچنین تاکید کرده که به عقیده او مالیات بانک ها باید افزایش یابد.

هنگامی که از او در باره تهدید اعتصاب اتحادیه های کارگری بر سر کاهش هزینه ها سئوال شد، وی گفت که اعتصاب، همیشه باید آخرین حربه باشد.

اما آقای میلیبند در عین حال خاطر نشان کرد که اتحادیه های کارگری نقش مهمی در جامعه داشته و بیشتر رهبران این اتحادیه ها حس مسئولیت زیادی دارند.

اد میلیبند در این مصاحبه در باره این که آیا برادرش دیوید میلیبند، که رقیب اصلی او در انتخابات رهبری حزب بود، همچنان در خط مقدم دولت سایه باقی خواهد ماند یا نه، صحبتی نکرد و گفت باید به او فرصت داد تا در باره سهمی که در فعالیت های سیاسی حزب کارگر خواهد داشت، تصمیم بگیرد.

اد میلیبند، ۴۰ ساله، جانشین هاریت هارمن می شود که پس از کناره گیری گوردن براون، رهبری موقت حزب کارگر را به عهده گرفته بود.

آقای میلیبند در دانشگاه آکسفورد و مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن در رشته های فلسفه، سیاست و اقتصاد تحصیل کرده است.

اد میلیبند به عنوان سیاستمداری متمایل به جناح چپ حزب کارگر شناخته می شود در حالی که برادرش دیوید به داشتن اندکی تمایل به جناح راست حزب شهرت دارد.

مطالب مرتبط