نتانیاهو شهرک نشینان یهودی را به شکیبایی ترغیب کرد

از راست به چپ عباس، کلینتون، نتانیاهو
Image caption مذاکرات مسقیم صلح که با نظارت آمریکا صورت می‌گیرد اخیرا از سر گرفته شد

در حالی که تعلیق ده ماهه احداث شهرک های جدید یهودی نشین در کرانه باختری پایان یافته، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ساکنان این شهرک ها را ترغیب به خویشتنداری کرده است.

یک خبرنگار بی بی سی در کرانه باختری می گوید ساکنان شهرک های یهودی نشین مصممند با پایان مدت محدودیت، بلافاصله احداث شهرک ها را دوباره شروع کنند.

در همین حال تلاش های دیپلماتیک وسیعی برای جلوگیری از شکست مذاکرات مسقیم صلح بین فلسطینیان و اسرائیل در جریان است.

مقامات فلسطینی قبلا گفته بودند در صورت از سرگیری شهرک سازی از مذاکرات صلح خارج خواهند شد.

ولی محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان اکنون می گوید در صورت از سرگیری شهرک سازی بلافاصله از گفتگوهای صلح کناره گیری نخواهد کرد و موضوع را ابتدا به جامعه عرب ارجاع خواهد کرد.

برخی شهرک نشینیان کرانه های باختری بولدوزر و تجهیزات لازم برای از سرگیری عملیات ساختمان سازی را به منطقه آورده و گفته اند اگر تا پایان روز یکشنبه دولت اسرائیل این تعلیق را تمدید نکند، کار خود را شروع خواهند کرد.

اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل به بی بی سی گفت نگران است که مدت این محدودیت، تمدید نشود و شانس حصول توافق در این باره را پنجاه، پنجاه دانست.

وی افزود برای گفتگو با سایر اعضای کابینه به اسرائیل می رود اما مطمئن نیست گروه های دست راستی دولت ائتلافی این کشور حاضر به سازش شوند.

احزاب دست راستی به بنیامین نتانیاهو هشدار داده اند که اگر مانع از گسترش شهرک های یهودی نشین شود از دولت ائتلافی او خارج خواهند شد.

بیش از 430 هزار یهودی در شهرک های کرانه باختری رود اردن و بیت المقدس شرقی زندگی می کنند.

جامعه جهانی این شهرک ها را غیرقانونی می داند.

مطالب مرتبط